- Biurokracja i skomplikowane prawo to główne czynniki hamujące rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Aby to zmienić Ministerstwo Gospodarki realizuje reformę prawa gospodarczego, której zadaniem jest uproszczenie przepisów i redukcja barier w prowadzeniu działalności – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas konferencji Reforma Regulacji 2010.
Wiceminister Korolec podkreślił, że lepsze regulacje prawne są jednym ze strategicznych priorytetów Ministerstwa Gospodarki. – Wysokiej jakości prawo jest też środkiem do realizacji misji MG, czyli stworzenia najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej – zaznaczył.
Jak dodał wiceminister Korolec, dobre przepisy prawa gospodarczego są dla przedsiębiorców istotne zwłaszcza w czasach szybkich i głębokich zmian społeczno-gospodaczych. – Są one szczególnie ważne w dobie światowego kryzysu – powiedział. – Biurokracja i wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej utrudniają procesy inwestycyjne, stwarzają bariery dla handlu oraz ograniczają efektywność ekonomiczną przedsiębiorstw – zauważył.
Zdaniem wiceministra Korolca, Reforma Regulacji, która jest polskim odpowiednikiem unijnej inicjatywy Better Regulation, to nie tylko nałożony na kraje członkowskie obowiązek uproszczenia prawa, ale przede wszystkim misja gruntownych zmian w pracach administracji publicznej. – To zmiana mentalności polskich urzędników, decydentów i partnerów społecznych. Nasz wspólny wysiłek przyniesie kontynuację wzrostu gospodarczego i poprawę sytuacji całego społeczeństwa – podsumował.
Dyrektor Departamentu Regulacji Gospodarczych w MG Otylia Trzaskalska-Stroińska przypomniała, że podstawą realizacji Reformy Regulacji w Polsce są zmiany sposobu przeprowadzania konsultacji projektów aktów prawnych oraz Ocena Skutków Regulacji (OSR). – W 2009 r. przeszkoliliśmy z wykorzystania OSR blisko pół tysiąca urzędników. Stworzyliśmy również platformę informatyczną OSR, która będzie narzędziem przydatnym dla całego rządu podczas prac nad nowymi aktami prawnymi – poinformowała. {mospagebreak}Dyrektor Trzaskalska-Stroińska przedstawiła także najważniejsze osiągnięcia MG w zakresie upraszczania prawa. – Przygotowaliśmy 16 nowelizacji i ustaw z „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, które weszły już w życie, m.in. nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zmiany w ustawie o rachunkowości oraz w kodeksie spółek handlowych – powiedziała. – Dalsze uproszczenia znajdują się w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych, który przede wszystkim redukuje liczbę obowiązków nałożonych na przedsiębiorców i ułatwia dostęp do wykonywania wolnych zawodów – dodała.
/Ministerstwo Gospodarki
Zaloguj się Logowanie