Realna ocena ryzyka

Ruszyły prace nad mapami zagrożenia powodziowego. Do gmin wysłano specjalną ankietę, w której poproszono o zaznaczenie rejonów zagrożenia powodzią, które zdarzyły się w przeszłości.

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii przystąpił do realizacji projektu, którego celem jest wykonanie wstępnej oceny zagrożenia powodziowego, map zagrożenia powodziowego, map ryzyka powodziowego zgodnie z wymogami zawartymi w Dyrektywie 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim.

Opracowanie takich map pozwoli na ograniczenie zagospodarowania obszarów najbardziej zagrożonych ryzykiem powodzi oraz zmniejszy zagrożenie dla życia mieszkańców i strat spowodowanych przez żywioł.

Wstępną ocenę ryzyka powodziowego przygotowuje IMGW poprzez swoje Centra Modelowania Powodziowego w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Centra te ocenę zagrożenia wykonywać będą wspólnie z gminami.

W tym celu opracowano specjalną ankietę, która przesyłana jest do gmin, wraz z mapą w skali 1:50 000. Gminy proszone są o wypełnienie ankiety i zaznaczenie na mapie rejonów zagrożenia powodzią, które zdarzyły się w przeszłości.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj