Ponad 80 mln osób w UE jest zagrożonych ubóstwem. Sytuację pogorszył jeszcze kryzys gospodarczy – jego skutki najboleśniej odczuły osoby w najtrudniejszym położeniu. Aby móc osiągnąć cel postawiony w strategii Europa 2020 , trzeba zacząć działać już teraz.
Nowa strategia obejmuje plan wydźwignięcia 20 mln osób z ubóstwa – jest to jeden z celów UE na rok 2020.Europejska platforma współpracy w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym wskaże nowe sposoby działania i pomoże rządom i innym zainteresowanym stronom w opracowaniu skuteczniejszych i bardziej nowatorskich metod walki z ubóstwem.
Wprawdzie to przede wszystkim państwa członkowskie są odpowiedzialne za zwalczanie ubóstwa, jednak ogólnounijne cele i metody działania już wcześniej zwiększyły skuteczność polityki krajowej w takich obszarach, jak ubóstwo dzieci i zjawisko bezdomności.
Komisja chce teraz wesprzeć innowacyjność w dziedzinie polityki społecznej, oceniając na podstawie małych projektów możliwe nowe kierunki polityki i reform. A wszystko to po to, aby kraje UE mogły uczyć się od siebie, a w dłuższej perspektywie – zestroić ze sobą nawzajem swoją politykę społeczną, tak aby przynosiła więcej rezultatów.
Na nadchodzące lata (zwłaszcza 2011-2012) zapowiadanych jest szereg inicjatyw, w tym skoordynowanie polityki dotyczącej wolontariatu i wymiany informacji, nowe przepisy i finansowanie projektów. Konkretne działania skoncentrują się wokół niesienia pomocy grupom w najtrudniejszej sytuacji, w tym młodzieży, osobom niepełnosprawnym i mniejszościom takim jak Romowie.
Wytoczenie wojny ubóstwu niekoniecznie oznacza zwiększenie wydatków. Głównym celem jest podniesienie skuteczności reform. Nacisk na innowacje i eksperymenty o charakterze społecznym powinien pomóc UE i jej państwom członkowskim w zidentyfikowaniu obszarów, w których środki finansowe przełożą się na największe rezultaty.
Inicjatywy te to początek nowego etapu unijnej polityki włączenia społecznego – impulsu do ich realizacji dostarczył Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Całoroczna kampania zmobilizowała wszystkie grupy społeczne i utrzymała problem ubóstwa wysoko na liście politycznych priorytetów – w 29 krajach zrealizowano z tej okazji ponad 700 projektów.
Zaloguj się Logowanie