Źródło: pneumat.com.pl
Praca w przemyśle to wyzwanie zarówno dla maszyn i urządzeń, które muszą być odpowiednio dostosowane do ciężkich warunków, ale także dla ich operatorów. Produkcja oraz montaż elementów wymagają od pracownika nie tylko skupienia, ale niekiedy konieczności pracy w hałasie, z odczuciem drań czy wagi konkretnych narzędzi lub innych sprzętów. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo oraz ograniczyć oddziaływanie wykonywanych czynności na zdrowie operatorów, stosuje się m.in. ramiona reakcyjne.
Ramię reakcyjne to narzędzie, które wspomaga pracę operatora przyczyniając się tym samym do większej ergonomii. Do głównych funkcji ramion reakcyjnych należy odebranie momentu obrotowego od stosowanego narzędzia, aby nie było ono transferowane na pracownika. Ponadto, ramiona służą także do odciążenia operatora. Wyposażenie w balansery umożliwia zrównoważenie wagi narzędzia, tym samym sprawiając, że ramię reakcyjne podtrzymuje je.
Ramiona stanowią uniwersalne rozwiązanie wykorzystywane w produkcji i przemyśle. Modułowa konstrukcja zapewnia dowolność umiejscowienia, jednak pracownik powinien zwrócić uwagę na odpowiedni montaż w stosunku do obrabianego materiału. Mimo że narzędzie instalowane jest na małej powierzchni, to zakres przestrzeni roboczej jest o wiele większy. Ramiona reakcyjne mogą działać z często spotykanymi narzędziami oraz pomagać przy większości czynności na produkcji czy w przemyśle. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju narzędzi ograniczających drgania, możliwe jest zwiększenie dokładności np. pracy z wkrętarkami przy dokręcaniu śrub. Aby móc zachować w jednej linii narzędzie oraz część, z którą pracuje, najlepiej zastosować ramię reakcyjne liniowe. Pozwala ono na łatwą obróbkę bez zagrożenia łamaniem bitów, poprzecznego gwintowania lub powstawania zadziorów przy użyciu gwintownicy, wiertarek czy wkrętarek.
Wśród typów ramion stosowanych w przemyśle znajdują się także wersje teleskopowe. Są one zbudowane z wysuwanych węglowych rurek. Ten rodzaj ramion jest przeznaczony do ograniczonej przestrzeni. Jednym z możliwych miejsc ich montażu jest ściana lub sufit. W przypadku zastosowania ramienia teleskopowego konieczne jest użycie balansera równoważącego wagę narzędzia.
Wśród ramion reakcyjnych wyróżnia się modele z jednym punktem łamania lub z dwoma. Pierwsza opcja jest wybierana do niewielkich przestrzeni, gdzie potrzebne są nieskomplikowane ruchy. Natomiast dwa punkty łamania ramienia dają możliwość uzyskania szerokiego zakresu dokręcania elementów. Do ramion można dołączać także systemy pozycjonowania, które umożliwiają automatyczne dokręcanie według ustalonej kolejności. Dzięki temu możliwa jest dokładna kontrola czynności, ponieważ bez działań w odpowiedniej sekwencji, dalsze kroki nie będą realizowane. Takie zautomatyzowane ramiona stosuje się z wkrętakami lub kluczami elektrycznymi wyposażonymi w sterownik zewnętrzny.
Ramiona reakcyjne to narzędzia dające możliwość odciążenia pracownika. Dzięki nim praca jest bardziej ergonomiczna, co skutkuje także poprawą wydajności prowadzonych czynności. Wykorzystanie tych narzędzi wpływa także na zwiększenie dokładności, a nawet umożliwia automatyzację działań.
Ramiona reakcyjne można zamówić u producenta pneumatyki, firmy Pneumat na https://www.pneumat.com.pl/ramiona-reakcyjne. Zachęcamy do kontaktu wszystkie zainteresowane firmy, poszukujące sprzętu wysokiej jakości do fabryk, montowni, profesjonalnych warsztatów. Doradcy techniczni odpowiedzą na wszelkie pytania, pomogą dobrać właściwe rozwiązania pod konkretne aplikacje Klienta.
Zaloguj się Logowanie