Publiczna debata Śląskiej Akademii Ekologicznej

Pierwsza publiczna debata Śląskiej Akademii Ekologicznej poświęcona problemowi dostosowania naszej gospodarki odpadami do wymagań europejskich odbyła się 10 czerwca w Sosnowieckim Media Centrum. Patronat nad nią objął Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Udział w debacie wziął Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Spotkanie było jednym z głównych wydarzeń w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w województwie śląskim. Oprócz wiceministra Błaszczyka debatowali Adam Zdziebło, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Arcybiskup Damian Zimoń, Metropolita Katowicki, Zygmunt Lukaszczyk, Wojewoda Śląski, parlamentarzyści oraz przedstawiciele mediów, samorządów, a także służb monitorujących i kontrolujących ochronę środowiska w regionie.
Podczas debaty wielokrotnie podkreślano, że zagospodarowanie śmieci komunalnych zgodnie z zobowiązaniami unijnymi Polski, nakazującymi w ciągu dekady zmniejszenie o 35% ilości odpadów składowanych na wysypiska, to jeden z najpilniejszych i najtrudniejszych dziś problemów ekologicznych w kraju. W województwie śląskim rocznie wytwarzanych jest półtora miliona ton odpadów – 13 procent wszystkich polskich śmieci. Ponad 90 procent z nich trafia na składowiska.

Większość z nich jest już przepełnionych, a nowych nie ma gdzie budować. Dlatego prezentując raport o stanie gospodarki odpadami w woj. śląskim Jerzy Ziora nie krył obaw, że trudno będzie wywiązać się z unijnych zobowiązań i jeszcze w tym roku zmniejszyć o jedną czwartą, w stosunku do 1995, ilość odpadów trafiających na składowiska.

Bernard Błaszczyk poinformował, że resort przygotował już założenia pakietu zmian w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. – Ich celem będzie przekazanie samorządom tzw. władztwa nad odpadami nie w drodze referendum jak obecnie, lecz dzięki przekazaniu prawa do podjęcia takiej decyzji przez radę gminy. W ministerialnych propozycjach uwzględniono też wariant przejściowy, pozwalający gminom przygotowanie się do skutecznej realizacji nowych obowiązków. Polska reforma odpadowa będzie się wiązać z koniecznością ustalenia powszechnej opłaty śmieciowej, zmianami organizacyjnymi i kadrowymi. Prawdopodobnie po wszystkich konsultacjach nowe rozwiązania będą miały szanse wejść w życie od przyszłego roku – powiedział wiceminister.

//www.mos.gov.pl/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj