Z przeprowadzonego badania wynika, że co drugi obywatel Europy byłby gotów do pracy w innym kraju, gdyby nie mógł jej znaleźć w swoim.
Około 11,3 miliona Europejczyków mieszka poza granicami swego kraju. To o 4 miliony więcej niż dziesięć lat temu, ale zaledwie 2,3 proc. ludności UE.
Dane pochodzące z opublikowanego dzisiaj sprawozdania Komisji Europejskiej dowodzą, że zbyt mało mieszkańców Europy korzysta ze swojego prawa do podejmowania pracy w innych krajach UE, a prawo to jest przecież jednym z najważniejszych osiągnięć jednolitego rynku europejskiego.
Sprawozdanie zawiera aktualne informacje dotyczące praw pracowników migrujących w UE. Uwzględniono w nim decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z ostatnich dziesięciu lat, które rozszerzyły zakres tych praw. Między innymi Trybunał orzekł, że do pracowników zaliczają się np. osoby zatrudnione na czas określony, lub też sportowcy, którzy otrzymują wynagrodzenie w innych krajach UE.
Sprawozdanie jest częścią kolejnej inicjatywy mającej na celu zachęcanie Europejczyków do podejmowania pracy w innych krajach UE. Nowy dziesięcioletni plan gospodarczy zakłada, że większa mobilność siły roboczej jest kluczem do obniżenia bezrobocia, które gwałtownie wzrosło w czasie recesji. W maju wskaźnik bezrobocia wynosił 9,6 proc., a w maju 2008 r., zanim nastąpił kryzys finansowy – 6,8 proc.
"Mobilność pracowników może pomóc w zmniejszeniu bezrobocia, stwarzając warunki ułatwiające znalezienie pracy", powiedział komisarz ds. zatrudnienia László Andor. "Europejczycy zdają sobie z tego sprawę, jednak nadal napotykają trudności w poruszaniu się po Europie w związku z podejmowaniem pracy".
Z badania opinii opublikowanego wraz z raportem wynika, że w przypadku utraty pracy 48 proc. Europejczyków bierze pod uwagę poszukiwanie nowej w innym kraju lub regionie. Natomiast 17 proc. zamierza w przyszłości pracować za granicą.
Oprócz przeszkód natury prawnej, Europejczycy mają do czynienia z przeszkodami natury administracyjnej i praktycznej. Warunki mieszkaniowe, znajomość języka i możliwość znalezienia pracy dla współmałżonka – to tylko niektóre z czynników mających wpływ na mobilność transgraniczną.
/Komisja Europejska
Zaloguj się Logowanie