Przełączniki nowej generacji

Alcatel-Lucent OmniSwitch 10K to linia przełączników nowej generacji, które w zakresie wydajności, kosztów eksploatacji i niezawodności wyznacza nowe standardy w tym segmencie rynku.

Urządzenia te są dedykowane do pracy w dużych sieciach i centrach danych. Będą również podstawą rozwoju kolejnych linii przełączników w ofercie Alcatela-Lucenta.

Duża wydajność i gęstość portów

Przełącznik już od pierwszej wersji oferuje przepustowość 5,12 Tb/s – znacznie więcej niż w konkurencyjnych produktach. W połączeniu z dużymi buforami na każdy port oraz zaawansowanymi mechanizmami QoS, pozwala to na obsługę intensywnego ruchu związanego z aplikacjami multimedialnymi o wysokich wymaganiach, co do wydajności i wrażliwych na opóźnienia.

Przełącznik dostępny w kompaktowym chassis o wysokości 16U charakteryzuje się niespotykaną w tym segmencie rynku gęstością portów. Jedno urządzenie 12-slotowe udostępnia 256 portów 10GE. W przeciwieństwie do większości oferowanych przełączników, porty te są nieblokowalne. Oznacza to, że nawet przy pełnym obciążeniu wszystkich portów, nie występuje nadsubskrypcja – matryca przetwarza ruch bez opóźnień i ograniczeń w szybkości. Przełącznik jest także gotowy do współpracy z kartami 40G i 100G, w miarę ich wprowadzania do sprzedaży.

Wysoka gęstość portów oraz wydajność przełącznika pozwalają uprościć tradycyjną architekturę dużej sieci. Zamiast trzech warstw – szkieletowej, agregacji i dostępowej, po zastosowaniu OmniSwitch 10k można zrezygnować z warstwy agregacji. Eliminuje to konieczność zakupu dodatkowych urządzeń sieciowych oraz uproszcza zarządzanie siecią.

Urządzenie posiada zaawansowane mechanizmy, które na podstawie wielu parametrów oraz polityk klasyfikują ruch oraz zarządzają nim stosując buforowanie, kolejkowanie i sterowanie kolejnością wysyłki pakietów.

Wysoka niezawodność

Urządzenie przeznaczone dla firm, charakteryzuje się dostępnością klasy operatorskiej 99,999%. Tak wysoki wynik został osiągnięty dzięki wielu rozwiązaniom na poziomie sprzętowym i oprogramowania. Kluczowe elementy urządzenia zostały zwielokrotnione. Matryce przetwarzające ruch mogą być instalowane od jednej do czterech w chassis. Większa liczba matryc nie tylko pozwala na regulację wydajności całego urządzenia i racjonalizację kosztów zakupu, ale także stanowi zabezpieczenie na wypadek awarii jednej z nich.

Technologia MC-LAG (MultiChassis-Link Aggregation) polegająca na wirtualnym połączeniu oddzielnych, fizycznych urządzeń w jedno logiczne, pozwala na podłączanie innych przełączników i serwerów do sieci przy zastosowaniu dwóch niezależnych łączy, przy czym oba są aktywne. Podstawową korzyścią jest podniesienie niezawodności całej infrastruktury i aplikacji przez nią obsługiwanych oraz zwiększenie jej szybkości działania. Co istotniejsze, technologia MC-LAG została oparta na otwartych standardach, co pozwala czerpać klientom jeszcze większe korzyści, ponieważ umożliwia podłączenie do OmniSwitcha10k, przełącznika sieciowego lub serwera dowolnego producenta, wspierającego standard IEEE 802.3ad.

Niskie koszty eksploatacji:

OmniSwitch 10K należy do ścisłej czołówki urządzeń o najniższym kosztach eksploatacji. Osiągnięto to m.in. dzięki:

  • Bardzo niskiemu poziomowi zużycia energii w przeliczeniu na port 10GE – 13,25 W. To wynik bezkonkurencyjny w tej klasie urządzeń, wielokrotnie niższy niż w produktach konkurencyjnych. Zasilacze charakteryzują się sprawnością 92%.
  • VM-mobility – rozszerzenie funkcjonalności urządzenia dzięki możliwości uruchomienia wirtualnych maszyn z różnorodnymi aplikacjami klienta i współpracy z dodatkowymi kartami sprzętowymi. W istotny sposób umożliwia to ewolucję przełącznika i dostosowywanie go do przyszłych wymagań.
  • Technologia MC-LAG – umożliwia efektywną współpracę z rozwiązaniami sieciowymi i serwerami innych producentów, spełniającymi standard IEEE 802.3ad, co daje klientowi większą elastyczność wyboru i zabezpiecza dotychczasowe inwestycje.
  • MultiSwitch management – możliwość zarządzania oraz konfiguracją wielu urządzeń jak jednym logicznym urządzeniem – znaczne uproszczenie zarządzania.
  • Port USB – umożliwia szybkie przenoszenie plików konfiguracyjnych między urządzeniami.
  • Bardzo wysoka gęstość portów oraz dostępność wszystkich wymienialnych elementów od frontu urządzenia pozwalają w znaczący sposób ograniczyć koszty wykorzystywanej powierzchni w datacenter.
  • System chłodzenia F2B współpracuje ze standardową instalacją wentylacyjną w datacenter i cechuje się dużą wydajnością chłodzenia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj