Proteza przedramienia produkowana przez brytyjską firmą RSLSteeper pod marką BeBionic jest wykonana z włókna węglowego, a funkcjonalnością przewyższa dotychczas dostępne protezy ręki.
Sztuczna ręka jest tak zaprojektowana, aby jej użytkownik mógł wykonać większość działań, które są realizowane w ciągu dnia od spożywania posiłków, otwierania drzwi, pisania po robienie zakupów – jest w stanie udźwignąć ciężar do 45 kg.
Proteza doskonale wykonuje również takie czynności jak trzymanie i chwytanie piłeczki, uścisk dłoni, klikanie myszką komputera, wiązanie butów itp.
Sztuczna ręka może być też skonfigurowana według indywidualnych potrzeb użytkownika, sterowana bezprzewodowo w oparciu o specjalne oprogramowanie.
Ruchy protezy są stymulowane poprzez konwersję ruchów mięśni na sygnały elektryczne. W każdym z palców w celu optymalizacji rozkładu masy znajduje się specjalny silniczek, co pozwala im na niezależne ruchy i uzyskanie większej wytrzymałości przy wykonywaniu bardziej złożonych zadań. Dzięki mioelektryce można zamknąć lub otworzyć dłoń. Mikroprocesory stale monitorują pozycję każdego palca, co daje precyzyjną kontrolę nad ruchami ręki. Możliwa jest regulacja prędkości oraz siły nacisku. Dłoń może obracać się o 360 stopni. Dostępna jest też silikonowa rękawica o kolorze imitującym ludzką skórę.
Koszt BeBionic w zależności od wyposażenia wynosi od 25 000 do 35 000 dolarów.
Prezentacje protezy
Historia pacjenta
Broker Innowacji
5 kwietnia 2013 at 14:33
Nowe technologie i innowacyjność to oblicza współczesnej Małopolski, które można odkrywać biorąc udział w projekcie realizowanym przez Województwo Małopolskie, Krakowski Park Technologiczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Broker Innowacji to projekt wspierający integrację środowisk nauki, biznesu i administracji oraz wiedzę szczegółową na temat produktów i technologii innowacyjnych to szansa na stworzenie nowej jakości w myśleniu o biznesie. Więcej informacji można znaleźć na naszym facebookowym fan page’u i na stronie Brokera Innowacji.