Formularze meldunkowe od sierpnia będzie mógł wypełnić urzędnik. Zadanie obywatela będzie polegało jedynie na sprawdzeniu danych i złożeniu podpisu – wynika z projektu rozporządzenia do nowej ustawy o ewidencji ludności.
Zgodnie z decyzją parlamentu obowiązek meldunkowy zniknie dopiero od 2014 roku. Do tego czasu gminy nadal będą zajmować się ewidencją ludności na podobnych do obecnych zasadach. Procedury meldunkowe dla mieszkańców mają być jednak nieco prostsze.
Meldując się w urzędzie gminy będzie można złożyć jednocześnie wniosek o wymeldowanie z poprzedniego miejsca pobytu. Projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego dopuszcza także możliwość wydrukowania przez pracownika gminy z systemu teleinformatycznego formularza zgłoszenia wypełnionego na podstawie danych z rejestru PESEL oraz informacji podanych przez obywatela.
Wówczas wystarczy jedynie złożenia podpisu przez zainteresowanego mieszkańca oraz właściciela lokalu w przypadku meldunku.
Nadal będzie można formularze meldunkowe wypełnić ręcznie (kolorem niebieskim lub czarnym, drukowanym literami). Możliwa będzie też droga elektroniczna przy wykorzystaniu profilu zaufanego ePUAP, kwalifikowanego certyfikatu lub certyfikatu podpisu osobistego.
Przygotowane w MSWiA rozporządzenie zawiera także nowe wzory formularzy meldunkowych. Chodzi m.in. o zgłoszenie: pobytu stałego, pobytu czasowego, wymeldowania, a także zaświadczenia o zameldowaniu.
Zarówno nowa ustawa o ewidencji ludności, jak i rozporządzenie wejdą w życie 1 sierpnia 2011 roku.
Wcześniej jednak zaczną obowiązywać poprawione formularze wydane na podstawie starej ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych i uwzględniające zmiany wprowadzone w 2008 roku.
Projekty uzupełnionych wzorów dokumentów trafiły już do konsultacji społecznych, w tym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 do 31 lipca 2011.
Zaloguj się Logowanie