Komisja Europejska przyjęła pakiet środków mających poprawić wymianę informacji między stronami w postępowaniach antymonopolowych oraz udoskonalić mechanizmy służące zabezpieczeniu praw procesowych stron. Sprawi to, że postępowanie z zakresu ochrony konkurencji będzie bardziej przejrzyste i sprawiedliwe.
Dają one stronom jasny obraz tego, czego mogą oczekiwać na różnych etapach postępowania antymonopolowego, oraz zwiększają możliwości współdziałania ze służbami Komisji. Jeżeli strony pozostają w sporze co do przysługujących im praw procesowych, mogą skierować sprawę do urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające, którego rola w całym postępowaniu antymonopolowym ulegnie wzmocnieniu.
- Pakiet proceduralny stanowi dowód na to, że z uwagą wsłuchujemy się w głosy zainteresowanych podmiotów, korzystamy ze zdobytych doświadczeń oraz wprowadzamy udoskonalenia, przy czym nie obniża to skuteczności procedur. Myślę że wszystkie strony postępowań służących ochronie konkurencji skorzystają w praktyce z realnych udoskonaleń – stwierdził wiceprzewodniczący KE Joaquín Almunia, odpowiedzialny za politykę konkurencji.
Zawiadomienie o najlepszych praktykach wprowadza szereg nowości w porównaniu z wcześniejszym projektem, zaprezentowanym w 2010 r., opracowanych po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i na bazie praktycznych doświadczeń. Mowa tu o:
- informowanie stron w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń o głównych czynnikach mających największy wpływ na ewentualną grzywnę;
- rozszerzenie możliwości organizowania spotkań służących ustaleniu aktualnej sytuacji na sprawy kartelowe oraz skarżących w określonych sytuacjach;
- większy dostęp do „najważniejszych zgłoszonych uwag” przedstawionych przez skarżących lub osoby trzecie, takich jak analizy ekonomiczne, przed pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń;
- publikowanie decyzji o odrzuceniu skarg, w całości lub w formie streszczenia.
Pakiet obejmuje również zmianę mandatu urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające, którego rola zostaje wzmocniona i rozszerzona. Urzędnik jest niezależny od służb rozpatrujących sprawę oraz odgrywa kluczową rolę strażnika praw procesowych w postępowaniach służących ochronie konkurencji. Nowy mandat umożliwia mu w szczególności interweniowanie na etapie postępowania wyjaśniającego w postępowaniach antymonopolowych oraz niektórych postępowaniach w sprawie łączenia przedsiębiorstw.
Pakiet obejmuje również dalsze zmiany najlepszych praktyk w zakresie przedkładania materiałów zawierających analizy ekonomiczne.
Zawiadomienie o najlepszych praktykach w zakresie prowadzenia postępowań antymonopolowych
Zawiadomienie zawiera wskazówki dotyczące najlepszych praktyk mających zapewnić stronom lepszy dostęp do informacji na temat stanu sprawy w toku postępowania. Przewiduje ono również lepsze współdziałanie między służbami Komisji i właściwymi stronami już od wczesnego etapu postępowania. Poczynając od 2010 r., wprowadzono następujące praktyki:
- wcześniejsze wszczynanie formalnego postępowania;
- spotkania służące omówieniu aktualnego stanu sprawy w kluczowych momentach postępowania;
- ujawnienie najważniejszych uwag przesłanych już na etapie postępowania wyjaśniającego;
- publiczne obwieszczanie wszczęcia i zamknięcia postępowania oraz przesłania pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń;
- wytyczne dotyczące praktycznego wykorzystania procedury dotyczącej zobowiązań.
Po konsultacjach społecznych zainicjowanych w styczniu 2010 r. oraz na podstawie doświadczeń z wstępnymi najlepszymi praktykami, wprowadzono dodatkowe zasadnicze udoskonalenia:
- informowanie stron w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń o głównych czynnikach mających największy wpływ na ewentualną grzywnę;
- rozszerzenie możliwości organizowania spotkań służących ustaleniu aktualnej sytuacji na sprawy kartelowe oraz skarżących w określonych sytuacjach;
- większy dostęp do „najważniejszych zgłoszonych uwag” przedstawionych przez skarżących lub osoby trzecie, takich jak analizy ekonomiczne, przed pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń;
- publikowanie decyzji o odrzuceniu skarg, w całości lub w formie streszczenia.
Zmiana mandatu urzędnika przeprowadzającego postępowanie wyjaśniające
Zmieniony mandat wzmacnia rolę urzędnika przeprowadzającego postępowanie wyjaśniające jako strażnika praw procesowych.
Przede wszystkim, urzędnik ten zyskał nowe funkcje na etapie postępowania wyjaśniającego:
- rozstrzyganie kwestii dotyczących poufności kontaktów między firmami i ich zewnętrznymi prawnikami (prawnicza tajemnica zawodowa).
- interweniowanie w przypadku gdy firma uważa, że nie została poinformowana o swoim statusie w postępowaniu;
- strony będą również miały możliwość zwrócenia się do urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające, jeżeli uważają, że nie powinny być zobowiązane do odpowiedzi na pytania, które mogłyby zmusić je do przyznania się do naruszenia;
- interweniowanie w sporach dotyczących przedłużenia terminów na odpowiedź na wezwania do udzielenia informacji kierowane na mocy art. 18 ust. 3 rozporządzenia antymonopolowego 1/2003.
Inne zasadnicze zmiany obejmują:
- wzmocnienie roli urzędnika w przygotowywaniu i prowadzeniu – spotkania wyjaśniającego;
- urzędnik przedstawia sprawozdania na temat faktycznego korzystania z praw procesowych w toku postępowań, w tym na etapie postępowania wyjaśniającego;
- nowy mandat wyraźnie upoważnia strony do zwracania się do urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w antymonopolowych postępowaniach dotyczących zobowiązań.
Najlepsze praktyki w zakresie przedkładania materiałów zawierających analizy ekonomiczne
Ze względu na coraz większe znaczenie ekonomii w skomplikowanych sprawach, Komisja kieruje często wezwania do dostarczenia znacznej ilości danych ekonomicznych, a strony opierają swoją argumentację na skomplikowanych teoriach ekonomicznych lub przedkładają analizy empiryczne.
Aby uprościć przedkładanie i ocenę takich materiałów, w najlepszych praktykach nakreślono kryteria, które spełniać powinny analizy ekonomiczne i ekonometryczne, oraz wyjaśniono sposób dalszego postępowania z nimi.
Zaloguj się Logowanie