Nowy sprzęt laboratoryjny dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku czy też dla Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Przygotowane dla inwestorów nowe tereny inwestycyjne w Janowie Podlaskim i Specjalnej Stefie Ekonomicznej w Łukowie. Rozwój Centrów Obsługi Inwestora.
Ponad 640 mln złotych otrzymają łącznie te i pozostałych kilkadziesiąt projektów, które złożyły wnioski i zostały pozytywnie ocenione w dwóch konkursach przeprowadzonych w 2009 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej.
Konkursy – wyjątek od reguły
Program Rozwój Polski Wschodniej to specjalny fundusz dla rozwoju pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Większość projektów, które realizowane są z udziałem środków europejskich w tym programie to tzw. projekty indywidualne. Są to projekty, które szczególnie mocno przyczyniają się do rozwoju ekonomicznego, społecznego i turystycznego regionów. Konkursy natomiast są organizowane wówczas, gdy podczas realizacji projektów indywidualnych pozostają wolne środki do wykorzystania.
Konkursy na innowacje oraz promocję i współpracę
Możliwość składania projektów w konkursie miały organizacje działające na rzecz rozwoju regionalnego, uczelnie, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego. Projekty, jakie można było składać dotyczyć miały rozbudowy infrastruktury badawczej w uczelniach, przygotowania terenów inwestycyjnych a także tworzenia Centrów Obsługi Inwestora oraz wsparcia klastrów i projektów współpracy miedzy województwami. Wszystko w ramach dwóch działań programu: Wsparcie innowacji (działanie I.3) oraz Promocja i Współpraca (działanie I.4). Największe środki finansowe zostały przeznaczone na projekty badawczo – rozwojowe, gdzie najbardziej aktywną grupą okazały się uczelnie wyższe.
Łącznie we wszystkich konkursach o dofinansowanie ubiegało się 61 projektów, z czego ostatecznie dofinansowanie otrzyma 46 projektów – 24 w działaniu Wsparcie innowacji oraz 19 w działaniu Promocja i Współpraca.
Lubelskie najaktywniejsze w konkursie dla uczelni
Najliczniejszą grupę, która otrzymała dofinansowanie w tym działaniu stanowią projekty z województwa lubelskiego, szczególnie związane z rozbudową lub powstaniem nowych centrów badawczo – naukowych w takich uczelniach jak Uniwersytet Medyczny czy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Projekt KUL jest największy jeśli chodzi o wartość dofinansowania. Budowa i wyposażenie Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych KUL otrzymała ponad 82 mln złotych, cały projekt będzie kosztował prawie 97 mln złotych. Natomiast Uniwersytet Medyczny realizuje aż trzy projekty konkursowe o łącznej wartości ponad 80 mln złotych. O potencjale uczelni lubelskich świadczy fakt, że wszystkie wymienione realizują również projekty z listy indywidualnej Programu Rozwój Polski Wschodniej.{mospagebreak}Warto jednak wspomnieć o innych projektach szkół wyższych, szczególnie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie dzięki kwocie ponad 10 mln złotych dofinansowania uczelnia zmodernizuje bazę naukową.
Łącznie udzielone dofinansowanie sięga 567 mln złotych, z tego podpisano już umowy na kwotę ponad 436 mln złotych.
COI, klastry i polityka regionalna
Drugi konkurs odbywał się w ramach działania Promocja i Współpraca (działanie I.4).Wnioski można było składać w ramach trzech obszarów: Stworzenie sieci współpracy centrów obsługi inwestora, Tworzenie i rozwój klastrów oraz Tworzenie polityki rozwoju regionalnego. Założeniem konkursu było nawiązanie współpracy pomiędzy podmiotami z kilku województw Polski Wschodniej.
Dzięki dofinansowaniu powstanie sieć współpracy istniejących Centrów Obsługi Inwestora, które mają za zadanie pozyskać inwestorów krajowych i zagranicznych do regionów Polski Wschodniej. Łącznie dofinansowanie sięga 27,6 mln złotych na dwa projekty realizowane przez PAIiZ oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry z Bielin, województwo świętokrzyskie. Projekt Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest spójny z innym projektem, który Agencja również będzie realizować, a mianowicie Promocja Gospodarcza Polski Wschodniej. Jest to jedno z kluczowych przedsięwzięć, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności regionów Polski Wschodniej dla zagranicznych inwestorów.
O dofinansowanie na rozwój klastrów ubiegało się 16 projektów, z czego 12 zostało zaakceptowanych i otrzyma łącznie dofinansowanie sięgające 42 mln złotych. Jednym z ciekawych projektów klastrowych jest klaster informatyczny Polski Wschodniej, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Grupa otrzyma ok. 3,5 mln złotych na rozwój.
Projekty związane z tworzeniem polityki rozwoju regionalnego miały na celu nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami lokalnymi kilku województw Polski Wschodniej. Samorządy zgłosiły w konkursie 6 projektów, z czego 5 otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę prawie 5 mln złotych. Wniosek, który uzyskał najwyższe oceny to projekt Gminy Narol, który zakłada współpracę gminy z miastem Zwierzyniec.
/PARP
Zaloguj się Logowanie