Za pomocą niedrogich podzespołów z projektora LCD można sterować pracą układu nerwowego i mięśni robaków. Czerwone, zielone i niebieskie światło z projektora uaktywnia wrażliwe na światło białka, które na drodze manipulacji genetycznej wprowadzono do organizmów robaków.
W ten sposób naukowcom z zespołu prof. Hang Lu z Georgia Institute of Technology (USA) udało się włączać i wyłączać poszczególne neurony lub pobudzać do skurczu mięśnie. Dotychczas z pomocą metod optogenetycznych naukowcy kontrolowali tylko mózgi większych zwierząt, wprowadzając im do mózgu włókna optyczne lub oświetlając całe ich ciało.
Za pomocą urządzenia wykorzystującego części projektora można stymulować oraz hamować aktywność specyficznych neuronów i mięśni swobodnie poruszających się nicieni Caenorhabditis elegans – dzięki precyzyjnej kontroli nad położeniem, czasem trwania, częstotliwością i intensywnością światła. Światło o określonej barwie pobudza jedne komórki, podczas gdy padające na sąsiednie komórki światło o innej barwie hamuje ich aktywność.
Użycie dostępnego w każdym dużym sklepie elektronicznym projektora LCD znacznie zmniejszyło koszt i poziom skomplikowania niezbędnej do badań aparatury, co powinno sprzyjać jej szerokiemu wykorzystaniu przez naukowców.
Poza tym, łatwo zintegrować projektor z mikroskopem i układem video śledzącym poszczególne małe organizmy, co ułatwia prowadzenie eksperymentów nad ich zachowaniem.
Zaloguj się Logowanie