Projekt „Back to school” na UMK w Toruniu

Doktoranci i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu edukacyjnego "Back to school" odwiedzili już 13 szkół i 2 przedszkola w województwie kujawsko-pomorskim. Młodzi naukowcy zrzeszeni w kołach naukowych działających przy Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zorganizowali tę akcję, aby rozwijać zainteresowania młodzieży naukami przyrodniczymi – informuje Andrzej Romański z UMK.

Celem akcji jest promowanie fizyki i astronomii, a atrakcyjny program spotkań ma zainteresować młodzież tymi dziedzinami wiedzy. Studenci WFAiIS organizują pokazy i warsztaty fizyczne, podczas których uczeń może obserwować ciekawe zjawiska i poznać ich naturę.

Forma spotkań nawiązuje do imprez odbywających się w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki i stwarza możliwość bliższego poznania przyrody. Oferta jest skierowana do gimnazjalistów i licealistów, a prezentowane doświadczenia są tak dobrane, że mogą zainteresować wszystkich uczniów, nie tylko pasjonatów. Udział studentów i doktorantów w projekcie gwarantuje, że każdy uczeń uzyska odpowiedź na nurtujące go pytania – czytamy na stronie internetowej UMK.
 
Program zajęć przewiduje cztery 45-minutowe spotkania pokazowe, w trakcie których uczniowie będą mogli przyjrzeć się z bliska przygotowanym doświadczeniom, a nawet wykonać je samodzielnie. W dalszej części przewidziano cykl warsztatów. Ze względu na ograniczenia techniczne, na każdym spotkaniu nie może być więcej niż 30 osób.
 
W części pokazowej zaprezentowane zostaną doświadczenia dotyczące lewitacji, budowy prostego silnika elektrycznego, implozji puszki, powstawania zjawiska mirażu, wybuchu mąki.
 
W części warsztatowej uczniowie uzyskają odpowiedź na pytania: co wspólnego ma galaretka ze światłowodem, jak siatka dyfrakcyjna rozszczepia światło. Poruszane będą zagadnienia wyznaczania ogniskowej soczewki, efektu Pulfricha i budowy teleskopu.
 
Projekt edukacyjny zainicjowała w roku akademickim 2008/09 toruńska sekcja międzynarodowego stowarzyszenia inżynierii optycznej SPIE (The International Society for Optical Engineering).
 
Nazwa projektu – "Back to school" – wywodzi się stąd – wyjaśnia Romański – że prowadzący spotkania jeszcze nie tak dawno sami się uczyli w szkołach ponadpodstawowych, a teraz do nich wracają, by zaprezentować umiejętności nabyte w trakcie studiów fizycznych i wpływ zdobytej wiedzy na postrzeganie świata. (EKR, PAP – Nauka w Polsce, agt)
 
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj