Projekt „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych” po raz pierwszy gościł na ziemi Warmii i Mazur, a ściślej mówiąc w samym sercu regionu- Olsztynie, gdzie odbyło się II Seminarium Informacyjne.
Projekt adresowany jest do pracowników jednostek naukowych i podmiotów działających na rzecz nauki. Konferencje, szkolenia i seminaria informacyjne organizowane w jego ramach dotyczą budowania powiązań między nauką a biznesem w konsekwencji mają na celu komercjalizację wyników badań naukowych.
II Seminarium Informacyjne odbyło się w piątek, 3 grudnia br. Hotelu Wileńskim w Olsztynie. Jego uczestnikom zostały zaprezentowane wystąpienia dotyczące praktycznych wskazówek dla pracowników naukowych. Spotkanie rozpoczął Tomasz Grzybowski – dyrektor ds. Rynków Kapitałowych i Relacji Inwestorskich Inkubatora Innowacyjności Science2Business, który wyjaśniał i pokazywał praktyczne aspekty procesu inwestycyjnego.
Kolejnym prelegentem był Jacek Błoński– wiceprezydent Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu. Przedstawił on organizację „Business Angels” oraz wskazał konkretne narzędzia współpracy sektora B+R z przedsiębiorstwami. Słuchacze poznali także koncepcję „Due Diligence”, którą zaprezentował Maciej Strzębicki- doświadczony praktyk oceniający potencjał pomysłów naukowych.
Na koniec seminarium, radca prawny Marcin Żuraw przedstawił kilka głównych problemów prawnych pojawiających się podczas komercjalizacji badań naukowych, a także na przykładzie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego wskazał formy wspierania przedsiębiorczości akademickiej. Podczas wszystkich wystąpień oraz w kuluarach w czasie przerw odbywała się burzliwa dyskusja pomiędzy uczestnikami seminarium a prelegentami.
– Tego typu spotkania są tym pierwszym „zaczynem”, które pozwala mówić nam jednym językiem i pozwala tworzyć transfer wiedzy do gospodarki – powiedział prof. dr hab. Dariusz Skarżyński Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie
– Informacje, które tutaj zdobywam są niezwykle interesujące. Przede wszystkim pozwoliły mi zrozumieć ten skomplikowany system zdobywania zaufania inwestora oraz poszukiwania funduszy na realizację tak naprawdę własnych marzeń. Osoby, które tutaj spotkałem to specjaliści najwyższej klasy – dodał dr hab. Paweł Brzuzan, prof. UWM z Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Projekt „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych” ma za zadanie podnoszenie umiejętności pracowników jednostek naukowych i podmiotów działających na rzecz nauki w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz komercjalizacji rezultatów prac badawczych.
Już 31 stycznia 2011r. Rozpoczyna się III edycja dwutygodniowych, cenionych wśród naukowców specjalistycznych (bezpłatnych) warsztatów.
Projekt prowadzi „Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytetu IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym.
Projekt realizowany jest w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zaloguj się Logowanie