Cisco® Connected World Report to międzynarodowe badanie, w ramach którego poddano analizie tendencje w zachowaniach pracowników związane z dostępem do informacji w dowolnym miejscu i za pomocą dowolnego urządzenia, a także możliwości informatyków w zakresie zaspokajania potrzeb tych pracowników.
Najnowsze wyniki dotyczą tendencji w zakresie centrów przetwarzania danych, wirtualizacji i przetwarzania w chmurze (cloud computing), a także zmieniającej się roli działów informatyki w kontekście rosnącej mobilności i coraz większego rozproszenia pracowników.
Z raportu wynika, że informatycy z przedsiębiorstw prowadzących działalność na skalę globalną tworzą nowe miejsca pracy poprzez rozwijanie współpracy pomiędzy zespołami w centrum przetwarzania danych oraz wdrażanie nowych technologii, takich jak wirtualizacja i przetwarzanie w chmurze. Jednocześnie starają się o zachowanie bezpieczeństwa i nadzoru nad danymi, gdyż pracownicy coraz częściej wymagają dostępu do sieci i informacji, przebywając poza swoim biurem.
52% informatyków z 13 krajów objętych ogólnoświatowym badaniem stwierdziło, że korzystają lub planują skorzystać z przetwarzania w chmurze. Prognozy przewidują jeszcze wyższe wskaźniki popularności tej technologii w Brazylii (70%), Chinach (69%) i Indiach (76%). Respondenci z całego świata za najważniejsze priorytety w swoich centrach przetwarzania danych na następne trzy lata uznali: zwiększenie prężności i szybkości wdrażania aplikacji biznesowych (33%), lepsze zarządzanie pojemnością zasobów w celu dostosowania tej pojemności do popytu (31%), zwiększenie odporności centrów przetwarzania danych na awarie (19%) oraz obniżenie kosztów zasilania i chłodzenia (17%).
Tendencje dotyczące przetwarzania w chmurze
- Korzystanie z chmur dzisiaj: W 13 krajach objętych badaniem średnio tylko 18% respondentów korzysta dziś z przetwarzania w chmurze, natomiast kolejne 34% respondentów planuje skorzystać z tej technologii w przyszłości.
- Główni użytkownicy chmur dzisiaj: Na czele listy krajów, w których korzysta się już z przetwarzania w chmurze, znajdują się: Brazylia (27%), Niemcy (27%), Indie (26%), USA (23%) i Meksyk (22%); kraje te przekroczyły średni wskaźnik dla wszystkich krajów wynoszący 18%.
- Korzystanie z chmur w przyszłości: Znaczna większość (88%) uczestniczących w ankiecie informatyków przewiduje, że w ciągu kolejnych trzech lat będzie przechowywać część danych i aplikacji swojej firmy w chmurach prywatnych lub publicznych.
- Chmury prywatne: Jedna trzecia informatyków stwierdziła, że ponad połowa danych i aplikacji ich firm znajdzie się w ciągu następnych trzech lat w chmurach prywatnych. Według prognoz wskaźnik rozpowszechnienia chmur prywatnych będzie wyższy w Meksyku (71%), Brazylii (53%) i USA (46%).
- Perspektywy czasowe dla chmur publicznych: Spośród respondentów, którzy zamierzają korzystać z chmur publicznych, jedna trzecia (34%) planuje wdrożyć takie rozwiązanie w ciągu roku, 44% prognozuje, że ich firmy zaczną korzystać z chmur publicznych w ciągu najbliższych dwóch lat, a 21% oczekuje, że dojdzie do tego w ciągu 2–3 lat.
Tendencje w zakresie wirtualizacji
- Wirtualizacja serwerów nie jest jeszcze rozpowszechniona w środowiskach produkcyjnych i nieprodukcyjnych. Tylko 29% respondentów z całego świata zwirtualizowało do tej pory ponad połowę swoich serwerów produkcyjnych i tylko 28% zwirtualizowało do chwili obecnej ponad połowę swoich serwerów nieprodukcyjnych.
- Główne przyczyny wdrażania wirtualizacji: Za najważniejszą przyczynę informatycy uznali wzrost prężności infrastruktury informatycznej (30%); następne w kolejności przyczyny to możliwość optymalizacji zasobów w celu zredukowania kosztów (24%) oraz szybsze udostępnianie aplikacji (18%).
- Czynniki hamujące rozpowszechnianie wirtualizacji: Za największe przeszkody na drodze do wirtualizacji uznano m.in. kwestie bezpieczeństwa (20%), obawy o stabilność (18%), trudności w opracowaniu procesów operacyjnych dla środowiska zwirtualizowanego (16%) oraz trudności z zarządzaniem (16%).
- Wzrost popularności wirtualizacji: W ciągu najbliższych trzech lat sytuacja ulegnie zmianie. Niemal połowa uczestniczących w ankiecie informatyków (46%) spodziewa się, że dojdzie do wirtualizacji 50–100% serwerów w ich środowisku produkcyjnym.
- Informatycy dostrzegają duże oszczędności zapewniane przez wirtualizację: Dwie piąte respondentów (40%) spodziewa się obniżenia kosztów centrum przetwarzania danych o 25–49%, a kolejne 30% respondentów oczekuje obniżki kosztów sięgającej maksymalnie 24%.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie