Dostęp do nieruchomości związany z inwestycjami w Internet może być uzyskany w drodze administracyjnej – podkreśla Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych reguluje odrębnie kwestie dostępu do nieruchomości, dostęp do budynku czy też miejsca w budynku, w którym zbiegają się kable, dostęp do kanalizacji kablowej i dostęp do kabla telekomunikacyjnego w związku z inwestycją telekomunikacyjną.
UKE w publikacji zamieszczonej na stronie internetowej urzędu przypomina przepisy, które dotyczą poszczególnych kwestii. Jak także wyjaśnia, treść art. 33 ust. 1 oraz art. 30 ust. 1 regulują one zupełnie odmienne sytuacje zapewnienia dostępu na potrzeby telekomunikacji.
Art. 33 ustawy szerokopasmowej dotyczy umieszczania na nieruchomości obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, w szczególności instalowania urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzania linii kablowych pod nieruchomością, na niej lub nad nią, umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatację i konserwację.
Natomiast art. 30 ustawy szerokopasmowej dotyczy: zapewnienia dostępu tylko do budynku lub miejsca w budynku (ust. 1), dostępu do kanalizacji kablowej, która jest usytuowana na nieruchomości lub w budynku (ust. 2) oraz dostępu do całości lub części kabla telekomunikacyjnego, w szczególności do włókna światłowodowego, które są doprowadzone do budynku lub po nim rozprowadzone (ust. 3).
W przypadku art. 30 i 33 krąg podmiotów zobowiązanych do zapewnienia dostępu operatorom (przedsiębiorca telekomunikacyjny, samorząd) jest taki sam. Chodzi o właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości.
Odmiennie natomiast przedstawia się krąg podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępu. W przypadku obowiązku zapewnienia dostępu do budynku lub miejsca w budynku, podmiotem uprawnionym, któremu taki dostęp powinien zostać umożliwiony jest wyłącznie przedsiębiorca telekomunikacyjny, który doprowadził publiczną sieć telekomunikacyjną do nieruchomości.
Jak wynika z informacji UKE, w przypadku dostępu do nieruchomości ale także dostępu do kanalizacji kablowej warunki dostępu powinna regulować umowa między operatorem a właścicielem. W ostateczności, w przypadku dostępu do nieruchomości rozwiązaniem jest także droga administracyjna i złożenia u starosty wniosku o wydanie decyzji ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości.
Jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy w sprawie dostępu do kanalizacji kablowej, każda ze stron może zwrócić się do Prezesa UKE z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie zapewnienia dostępu do budynku (miejsca w budynku, kanalizacji kablowej lub kabla).
Zaloguj się Logowanie