Prawny grunt

Ministerstwo Rolnictwa podjęło kolejną próbę rozwiązania problemu wspólnot gruntowych, które od lat spędzają gminom sen z powiek. Do konsultacji trafił właśnie projekt założeń do nowej ustawy regulującej status prawny tych terenów.

Wspólnoty gruntowe to pozostałość po uwłaszczeniach z XIX wieku, kiedy to przekazano chłopom część terenów do wspólnego korzystania. Powstałe w ten sposób wspólnoty przetrwały do dziś stanowiąc poważny kłopot dla setek gmin.

Z wyliczeń ministerstwa rolnictwa wynika, że wspólnoty gruntowe zajmują obecnie powierzchnię ponad 107 tys. ha. Przy czym większość z nich nie ma uporządkowanego stanu prawnego, tzn. nie wiadomo które nieruchomości wchodzą w jej skład oraz kto jest uprawniony do udziału we wspólnocie.

W rezultacie samorządy gmin mają trudności z opodatkowaniem tych gruntów oraz z pozyskaniem ich na cele inwestycyjne. Bałagan ma uporządkować nowa ustawa przygotowywana przez ministerstwo rolnictwa.

Przede wszystkim projekt zakłada zmianę przepisów ustawy z 1963 r. regulujących sposób ustalania uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Jest to niezbędne, aby ostatecznie uregulować stan prawny nieruchomości stanowiących wspólnoty.

Kluczowym rozwiązaniem ma być przepis uprawniający do udziału we wspólnocie osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli nieprzerwanie od 1 stycznia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. faktycznie korzystały z tej wspólnoty.

Zdaniem ministerstwa, zaproponowany okres 3 lat jest odpowiedni aby ustalić, że korzystanie z gruntów wspólnoty jest dostatecznie trwałe, a jednocześnie nie jest zbyt długi aby sprawić problemy z ustaleniem faktycznego korzystania.

W projekcie przewidziano także możliwość przekształcania wspólnot gruntowych we współwłasność. Przekształcenie takie miałoby jednak dotyczyć tylko tych wspólnot, w których znane są wielkości udziałów wszystkich uprawnionych oraz dla których utworzono spółki do sprawowania zarządu.

Następowałoby to w drodze uchwały powziętej większością głosów uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Uchwała taka sporządzana w formie aktu notarialnego stanowiłaby podstawę do ujawnienia współwłasności w ewidencji gruntów i budynków oraz w księdze wieczystej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj