© adobestock
Małopolska – sytuacja na rynku pracy
W styczniu 2019 w województwie małopolskim odnotowano trzecią najniższą stopę bezrobocia w kraju na poziomie 4,9%. Małopolskę wyprzedziły województwa wielkopolskie (3,3%) i śląskie(4,5%). Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego w województwie małopolskim odnotowano w Krakowie (2,4%), najwyższą w powiecie dąbrowskim (11,6%). Wśród osób bezrobotnych większość stanowiły kobiety – 56% zarejestrowanych w urzędzie pracy.
W 2017 roku w porównaniu do 2016 w Małopolsce nastąpił wzrost liczby podmiotów gospodarczych o 8,9 tys. Łącznie pod koniec 2017 roku zarejestrowanych było ponad 380 tys. firm. W 2017 roku najwięcej nowych podmiotów zarejestrowano w sekcjach: budownictwo (6,9 tys.;
20,3%), handel; naprawa pojazdów samochodowych (5,7 tys.; 16,7%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (3,8 tys.; 11,1%).
Dla kogo praca w Krakowie?
Co roku w stolicy Małopolski przybywa miejsc pracy. Największe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy mają przedstawiciele branży automotive, a także zawodów powiązanych z branżami takimi, jak przetwórstwo przemysłowe, turystyka czy sektor nowoczesnych usług biznesowych.
Choć rynek pracy pracownika, można zauważyć wyłącznie w niektórych branżach, wzrost ilości ofert pracy, skłania pracowników do większej mobilności i poszukiwania atrakcyjniejszych warunków zatrudnienia.
Autorzy raportu „Rynek pracy w Małopolsce 2017” zwracają uwagę, że przedsiębiorcy choć często spotykają się u kandydatów z niewystarczającymi kwalifikacjami bądź brakiem wymaganego doświadczenia zawodowego, coraz bardziej cenią u potencjalnych pracowników kompetencje miękkie takie, jak: umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji i szybkiego uczenia się, gotowość do współpracy, zdolność oceny problemu z różnych perspektyw.
Jeśli zatem marzysz o nowej pracy w stolicy województwa Małopolskiego, ale obawiasz się, że Twoje kompetencje nie są wystarczające, spróbuj swojej szansy – znajdź wymarzoną ofertę i zaaplikuj.
Jak znaleźć pracę w Krakowie?
Marzysz o zmianie pracy? Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od przejrzenia ofert w Internecie. Bogaty wybór aktualnych ofert pracy w Krakowie znajdziesz na portalu Jobsora. Dokonaj selekcji ofert, na które chciałbyś odpowiedzieć. Starannie przygotuj wymagane dokumenty aplikacyjne – zwykle CV, zdarza się także, że oczekiwany jest list motywacyjny. Uwypuklij to doświadczenie zawodowe, kursy, szkolenia czy dodatkowe umiejętności, które mogą okazać się szczególnie cenne dla konkretnego pracodawcy. Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną – zapisz adres , datę i godzinę – jeśli z jakiejś przyczyny nie dotrzesz na spotkanie, zawsze wcześniej poinformuj osobę, z którą jesteś umówiony. Przed spotkaniem zapoznaj się z profilem działalności firmy, jej sukcesami i ostatnimi ważnymi wydarzeniami. Przygotuj się także, by odpowiedzieć rekruterowi na pytanie dotyczące Twojej motywacji, by pracować w tym konkretnym miejscu, stanowisku i gdzie widzisz siebie za kilka lat.
Pomocne może okazać się także założenie profilu w sieciach społecznościowych skoncentrowanych wokół życia zawodowego. Umożliwiają one zbudowanie sieci kontaktów oraz kreowanie wizerunku profesjonalisty w swojej dziedzinie, a także dzielenie się doświadczeniem, wiedzą oraz sukcesami.
Jeśli marzysz o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie, ale niestety nie poszukuje ona aktualnie pracowników, zapytaj o możliwość obycia stażu – to doskonała okazja, żeby udowodnić swoje kompetencje, wykazać się zaangażowaniem, zdobyć nowe umiejętności, a w przyszłości być może wymarzone stanowisko.
Zaloguj się Logowanie