Prać czy wyrzucać – szpitalne ubrania i pościel nie muszą być siedliskiem bakterii

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i University of Limerick w Irlandii opracowali nanomateriały niszczące najbardziej odporne bakterie wywołujące zakażenia wewnątrzszpitalne.

Prace nad tekstyliami o antybakteryjnych właściwościach prowadzono w ramach konsorcjum realizującego projekt BioElectricSurface,  finansowany przez Komisję Europejską. Wyniki badań będzie można poznać podczas konferencji prasowej 18 marca o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Według ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia z 2007 r., personel medyczny  amerykańskich i europejskich szpitali liczy blisko 8 milionów osób. Fartuchy oraz pościel używane w jednostkach medycznych mogą kolonizować groźne dla zdrowia ludzkiego bakterie. Jednorazowe uniformy, mniej wrażliwe na bakterie, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Opracowane w ramach projektu BioElectricSurface nanomateriały mogą okazać się więc rozwiązaniem przełomowym.

Projekt BioElectricSurface realizują od 2008 r. zespoły naukowe z irlandzkich uniwersytetów w Limerick i Galway, Uniwersytetu Comenius w Bratysławie, Politechnik w Dreźnie i Bukareszcie, Duńskiego Instytutu Technologicznego oraz Uniwersytetu Ben -Guriona w Izraelu. Polscy partnerzy konsorcjum to Politechnika Wrocławska i wrocławska Akademia Medyczna. W badaniach biorą udział także partnerzy biznesowi: Peter Brehm z Niemiec, Cook Medical z Irlandii i polska firma Balton sp. z o.o.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj