 |
Dzisiaj w Sali Senatu Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego uroczyście podpisano umowę konsorcjum w sprawie inicjatywy budowy elektrowni wraz z kopalnią węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody i związanymi z nimi przedsięwzięciami infrastrukturalnymi i budowlanymi.
|
Politechnika Wrocławska, jako Koordynator konsorcjum, będzie odpowiadać za całość wykonywanych prac, a w szczególności za działalność naukowo badawczą w zakresie technicznym i technologicznym.
Umowę parafowali:
-
Jarosław Południkiewicz - Prezes Zarządu firmy PWE GUBIN Sp. z o.o., która jest inwestorem konsorcjum;
-
Jarosław Czyż - Wiceprezes Zarządu PWE GUBIN Sp. z o.o., która jest inwestorem konsorcjum;
-
prof. Tadeusz Więckowski - JM Rektor Politechniki Wrocławskiej, która jest koordynatorem konsorcjum;
-
prof. Czesław Osękowski - JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest współkoordynatorem konsorcjum;
-
prof. Marek Goryń – JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który jest współkoordynatorem konsorcjum oraz
-
reprezentanci 15 członków konsorcjum m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, firmy POLTEGOR-Projekt sp. z o.o., Kopalni Węgla Brunatnego W Kleczewie S.A.
Umowa ma na celu doprowadzenie do zastosowania podczas budowy elektrowni oraz kopalni węgla brunatnego najnowocześniejszych metod technicznych, technologicznych i organizacyjnych, które mają zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko przyrodnicze oraz skutki społeczne. W związku z tym podejmowane będą próby działań proinnowacyjnych, głównie w zakresie technicznym i organizacyjnym, a planowane rozwiązania będą na bieżąco konsultowane ze specjalistami w zakresie nauk o Ziemi, nauk społecznych i ekonomicznych.
Konsorcjum będzie pracować m.in. nad poprawieniem wizerunku energii pozyskiwanej z węgla brunatnego poprzez wprowadzanie najnowszych, mało inwazyjnych dla środowiska przyrodniczego rozwiązań technicznych i technologicznych, ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych poprzez dążenie do wykorzystania energii odnawialnej elektrycznej i cieplnej w obiektach budowlanych i infrastrukturalnych, rozwojem odnawialnej energii, m.in. pozyskiwania energii wiatru i energii słonecznej, stworzeniem transgranicznego obszaru referencyjnego w Euroregionie Bóbr – Nysa – Sprewa w zakresie powiązania najnowszych rozwiązań energetyki konwencjonalnej i odnawialnej.
Po podpisaniu umowy odbędzie się sesja konferencyjna pt. Społeczne i środowiskowe aspekty Projektu Gubin.(red)
Zaloguj się Logowanie