Nowy portal powstanie dzięki staraniom prof. Zdzisława Pietrzyka, dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej oraz Waldemara Domańskiego, dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki. Autorzy podkreślają, że projekt ma charakter otwarty i wraz z rozwojem miasta będzie nieustannie rozszerzany. Wpływ na jego treści będą mieć wszyscy chętni, którzy mają informacje dotyczące Krakowa. Zarówno te naukowe, jak i anegdoty oraz opowieści związane z miastem.
Portal, który nie ma jeszcze nazwy, będzie połączeniem cyfrowej biblioteki z rodzajem Wikipedii. Znajdą się w nim dokumenty, opracowania historyczne, opisy niezwykłych miejsc, fotografie, filmy, dźwięki charakterystyczne dla Krakowa, jak dzwon Zygmunta czy hejnał, a także notki o mieszkańcach i ich życiu. Odnajdziemy tu również „Gońca Krakowskiego” – gazetę drukowaną za czasów okupacji niemieckiej, dokumentującą życie w tamtych czasach. Aby nie pojawiły się fałszywe informacje, każde hasło, zanim pojawi się na portalu, będzie przechodziło naukową weryfikację.
Jak zapowiadają pomysłodawcy, w pierwszej kolejności zostaną wykorzystane zasoby, które już znajdują się w internecie, m.in. w zbiorach BJ.
- W cyfrowej Bibliotece Jagiellońskiej znajdują się setki wydawnictw i dokumentów dotyczących Krakowa. Możemy je podlinkować i przekierować na nowy portal. Chcielibyśmy wykorzystać też zasoby innych instytucji – mówi prof. Zdzisław Pietrzyk.
Zaloguj się Logowanie