Powoli na lepsze

Urzędy samorządowe są zarządzane coraz sprawniej, maleje liczba błędnych decyzji, rośnie dostępność e-usług. Wszystko jednak zbyt wolno – wynika z analizy MSWiA przeprowadzonej wśród prawie 600 jst.

Z jednej strony ponad 64 proc. badanych samorządów chwali się oferowaniem usług drogą elektroniczną. Z drugiej, tylko 44,8 proc. urzędów przyznaje się, że korzysta z platformy e-PUAP.

Wciąż najpowszechniejszą (87,3 proc.) usługą dostępną drogą elektroniczną pozostaje składanie pism (podań, wniosków, skarg) przez klientów. Równie powszechna jest możliwość wysłania przez interesantów zapytań do pracowników (80,6 proc.). Niestety już znacznie rzadziej można umówić się on-line z urzędnikiem (46,5 proc.), czy otrzymać tą drogą decyzję administracyjną (30,5 proc. urzędów z tej grupy).

Tylko co czwarty (24,9 proc.) urząd stosuje systemy zarządzania jakością. Przy czym znacznie częściej z tego typu narzędzi korzystają większe jednostki. Najchętniej wdrażanym wciąż pozostaje ISO (82,1 proc.). W ostatnim czasie, głównie dzięki funduszom europejskim, na popularności zyskuje system CAF, który stosuje już ponad 19,3 proc. jst.

Średnio co drugi samorząd w Polsce bada satysfakcję swoich klientów. Jednocześnie bardzo rzadko (15 proc. jst) bierze udział w badaniu jakości świadczonych usług publicznych w ramach Systemu Analiz Samorządowych.

Badania wykazały również, że prawie 60 proc. badanych samorządów realizuje konsultacje społeczne. W tym przypadku zmiany następują jednak dość wolno – od 2008 r. do sierpnia 2010 r. konsultacje wdrożyło 225 jednostek.

Za to nieźle prezentują się wskaźniki określające jakość prawa stanowionego przez administrację lokalną. Tylko 5 proc. aktów prawa miejscowego zostaje objętych rozstrzygnięciami nadzorczymi organów nadzoru (RIO, wojewodę). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indywidualnych decyzji administracyjnych (rozstrzygnięcia SKO).

Sporym zaskoczeniem był wysoki stopień upowszechnienia budżetu zadaniowego. Do stosowania tego narzędzia w zarządzaniu finansami przyznała się prawie połowa (44,5 proc.) badanych jednostek administracji samorządowej – to o 23,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Autorzy raportu są jednak sceptyczni.

Ich zdaniem na taki wynik mogło wpłynąć nie rozróżnianie przez ankietowanych budżetu zadaniowego od obligatoryjnego rocznego budżetu, przygotowywanego w sposób tradycyjny.

Badanie aktualnego stanu funkcjonowania administracji samorządowej w Polsce w kontekście efektów dotychczasowych działań modernizacyjnych finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przeprowadzono na zlecenie MSWiA na grupie 562 urzędów administracji samorządowej za pomocą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj