Wystartował program edukacyjny "Poruszyć świat" poświęcony chorym na reumatoidalne zapalenie stawów, a także ich bliskim, środowisku medycznemu oraz wszystkim, którzy są zainteresowani poszerzeniem wiedzy na temat tej groźnej choroby. Projekt łącząy bezpośrednią edukację pacjenta z ogólnodostępną wiedzą umieszczoną na platformie komunikacyjnej www.poruszycswiat.pl
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzująca się nieswoistym zapaleniem stawów, zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi. Najczęściej dotyka osoby w wieku 25-50 lat, przeważnie kobiety. Przebiega z naprzemiennymi okresami remisji i zaostrzeń.
Chorobę zapoczątkowuje proces zapalny w obrębie błony maziowej stawów, w której powstają nacieki komórek układu odpornościowego – limfocytów i komórek plazmatycznych. W skutek tego błona ulega pogrubieniu i powoduje ograniczenie ruchomości stawu. Pojawiają się nadżerki nasad kostnych, osteoporoza, zwyrodnienia stawów, a nawet zanik mięśni w ich okolicy.
Z danych wynika, że w Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi prawie 400 tys. osób, co, jak podkreślają eksperci, każe postrzegać tę chorobę jako istotny problem społeczny. Jest to o tyle ważne, że uciążliwe objawy RZS, czyli przede wszystkim silny ból i obrzęk stawów, drętwienie rąk oraz sztywnienie, a nawet zniekształcenie elementów kończyn, uniemożliwiają wykonywanie prostych czynności życiowych i tym samym zaburzają normalne funkcjonowanie pacjentów.
"Niestety, Polacy wciąż mają niewielką wiedzę o RZS, dlatego celem programu +Poruszyć świat+ jest aktywne edukowanie, informowanie i wspieranie w terapii zarówno chorych, ich bliskich, jak i środowiska medycznego pracującego bezpośrednio z cierpiącymi na RZS" – deklaruje inicjator kampanii, firma Abbott.
Jak dodają, platforma komunikacyjna www.poruszycswiat.pl jest odpowiedzią na potrzebę kompletnej i przystępnie podanej wiedzy o chorobie. Merytoryczną opiekę nad portalem objęła Rada Ekspertów programu, w skład której wchodzą uznani specjaliści w swoich dziedzinach – reumatolodzy, rehabilitanci, pielęgniarka, psycholog, żywieniowiec, dietetyk, a także przedstawiciele stowarzyszeń pacjenckich i ośrodków medycznych.
"Rozwój medycyny, w tym reumatologii, dał pacjentom chorym na RZS nowe perspektywy na poprawę ich jakości życia. Jednak wiele problemów jest jeszcze nierozwiązanych. Przykładem może być utrudniony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i kompleksowej rehabilitacji, czy brak jednego źródła przystępnej i wyczerpującej wiedzy o tej chorobie – mówi dr Janusz Jaworski z Instytutu Reumatologii w Warszawie. – Uważam, że program +Poruszyć świat+ oraz towarzysząca mu platforma komunikacji, to niezwykle potrzebna i ważna inicjatywa. Bardzo sobie cenię możliwość uczestniczenia w tym projekcie".
Działania programu "Poruszyć świat", oprócz platformy komunikacyjnej, obejmują także edukację. Już od połowy lutego zajmuje się nią wyszkolona w ramach programu grupa pielęgniarek z oddziałów reumatycznych z całej Polski. Pielęgniarki-edukatorki spotykają się z pacjentami i ich bliskimi, wspierają radą i merytoryczną wiedzą. Wszystko po to, by pokazać, jak można lepiej żyć z RZS.
"Mając na uwadze istniejące potrzeby, z ogromnym przekonaniem popieram program edukacyjny +Poruszyć świat+, który zakłada całościowe wsparcie dla osób z RZS, a także ich bliskich. Program jest odpowiedzią na wiele oczekiwań, których, ze względu na ograniczone możliwości publicznej służby zdrowia, nie jesteśmy w stanie spełnić w takim rozmiarze, w jakim jest to konieczne" – komentuje prof. Piotr Wiland z Katedry Fizjoterapii AM we Wrocławiu
Działania programowe będą realizowane przez ośrodki reumatologiczne na terenie całej Polski, w których chorzy i osoby zainteresowane RZS otrzymają programowe materiały informacyjne. (PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, agt)
Zaloguj się Logowanie