Poradnik: Jak uczyć się efektywnie i praktycznie przedmiotów ścisłych?

przedmioty-humanistyczne

Poradnik: Jak uczyć się efektywnie i praktycznie przedmiotów ścisłych?

Jeśli zależy nam na karierze w świecie technologii to podstawą jest edukacja i merytoryczne przygotowanie! Dlatego też specjaliści z platformy edukacyjnej Preply.com przygotowała poradnik jak się uczyć aby się efektywnie nauczyć! Najskuteczniejszą metodą nauki przedmiotów ścisłych jest nauka z zamiłowania i pasji. Nasz mózg najszybciej przyswaja wiedzę doświadczając określonych sytuacji, obserwując zjawiska, ćwicząc w praktyce konkretne umiejętności. Stad też jeżeli tylko mamy taka możliwość, aby przećwiczyć zagadnienia fizyczne, chemiczne w praktyce, sprawdzić regułę działania, zasady dynamiki, czy inne prawa fizyki warto spróbować. Często może wydawać się nam to dziecinne, jednak pozwala znacznie szybciej zapamiętać, zrozumieć nawet najtrudniejszą teorię.

Dlaczego niektórych tak trudno jest uczyć się przedmiotów ścisłych?

Najczęściej powodem jest brak ich zrozumienia, widzenia sensowności w nauce, wykorzystania, możliwości zastosowania w życiu. Jeśli nie zostaniemy odpowiednio zainteresowani przedmiotami ścisłymi są one zbyt abstrakcyjne, zwłaszcza na wyższym poziomie niżeli szkołą podstawowa, by je bez problemu zrozumieć. Nasz mózg uwielbia analizować i eksperymentować, ciężko naszym umysłom przyjąć pewniki, bez dowodów, argumentów. Kiedy uczymy się na pamięć regułek trudno jest nam je zapamiętać, jednak gdy regułki te zrozumiemy o wiele łatwiej jest je przyswoić nawet jeśli nie będziemy w stanie ich odtworzyć słowo po słowie, to zachowamy w pamięci ich sens. Rozwijanie swoich zainteresowań to najlepsza droga do uzyskania wiedzy wartościowej na długie lata. Niestety nie zawsze jesteśmy w sobie w stanie odkryć zainteresowania chemiczne. Często zniechęcenie do chemii wynika z niezrozumienia tematu lub źle dobranej metody nauki, jeszcze częściej winą jest nauczyciel, który nie potrafi wzbudzić w nas motywacji do nauki ani wskrzesić wewnętrznej potrzeby zdobywania wiedzy. Jednak praktyka czyni mistrza. Duża ilość ćwiczeń pozwala utrwalić określone zasady rozwiązywania problemów zawartych w zadaniach z treścią, obliczeniach. Wzory, tablice , wykresy itp. są zaledwie pomocą w rozwiązywaniu zadań. W sieci funkcjonuje wiele aplikacji wspierających naukę przy komputerze, zdalną poprzez szybki dostęp do wskaźników, norm, wzorów  równań. Kluczową pomocą są przykłady zastosowania danego wzoru, zasady. Dzięki przykładom, zwłaszcza wyłożonym w postaci rozrysowanej mapy myśli, wykładu multimedialnego łatwiej jest zabrać się za zadania. Mimo wszystko zadania to nie wszystko. Aby nauka nam „szła do przodu” istotne są także warunki środowiskowe nauki. Te muszą odpowiadać indywidualnej osobowości ucznia, jego preferencjom i możliwościom. Zbyt wysokie wymagania wobec słąbych możliwości edukacyjnych nie pomogą a mogą tylko zniechęcić. Stosowne metody pracy, wsparcie mentora, możliwość współzawodnictwa, pochwała, jak i konstruktywna krytyka są potrzebne w procesie dydaktycznym.

Przeczytaj też tekst – Dotkliwy brak specjalistów w zawodach technicznych, gdyż coraz bardziej dotkliwy jest w Polsce i UE brak specjalistów w zawodach technicznych: spawaczy, elektromechaników czy nawet szwaczek.

Nie tylko w przypadku nauki przedmiotów humanistycznych,a le również nauk ścisłych istotne znaczenie ma nastawienie. Pozytywna wiara w swoje możliwości, ukierunkowanie na cel pozwala bardziej skupić się na zadaniu, skoncentrować i wytężyć umysł stając się kreatywnym bez presji, stresu. Aby nastawienie było pozytywne zadbać należy o motywację. Motywatorem są najczęściej powody, dla których uczymy się przedmiotów ścisłych. Najpopularniejszym jest praca zawodowa, kariera, pieniądze, pomyślność życiowa,a le nie można zapominać o takich powodach jak samodzielność, niezależność i zaradność bez których w życiu ani rusz, a są one nierozłączne z wykształceniem kompetencji i nabyciem wiedzy z zakresu nauk ścisłych, w szczególności matematyki i fizyki. Mimo iż większość z nas w tematyce nauk ścisłych wymienia na pierwszym miejscu nowoczesne technologie, informatykę, względnie technikę, mechanikę czy elektronikę to nauki ścisłe obejmują szereg profesji interdyscyplinarnych z uwzględnieniem chemii, fizyki i im pochodnych nauk.

Wzmocnieniem motywacji jest bez wątpienia dostrzeżenie sukcesów, postępów w nauce jak również współzawodnictwo. Co prawda nie powinno się porównywać wiedzy z innymi, ale jednak w naturze człowieka leży dążenie do bycia lepszym, najlepszym.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność nauki jest systematyczność. Brak regularności, planu zajęć, wytyczonych celów nie sprzyja przedmiotom ścisłym. Nie ma tu miejsca na chaos i artystyczny nieład, w naukach ścisłych panuje ścisły porządek rzeczy, dzięki któremu możemy zauważyć szereg zależności, logicznych związków, analogii itd. Stąd też badaczami i naukowcami nie bez przyczyny są osoby stateczne, cierpliwe i spostrzegawcze zarazem. Nauce sprzyja skupienie i koncentracja, jakie można uzyskać poprzez zapewnienie stosownej przestrzeni do pracy, wyposażenie pracowni w niezbędne narzędzia i pomoce. W przypadku uczniów wystarczą podręczniki, zestawy ćwiczeń, względnie zestawy doświadczalne oraz pomocne zestawienia, tablice. Odpowiednie doświetlenie i dotlenienie miejsca nauki również nie jest bez znaczenia, podobnie jak występujący wokół hałas, czy też grobowa cisza. W końcu istotne jest także odżywienie organizmu, odpowiednie nawodnienie. W przypadku badań chemicznych warto zachować należytą ostrożność co do szkodliwych warunków laboratoryjnych, odzież ochronna, okulary itp. są wskazane.

Warto pamiętać, iż przemęczony umysł nie przyswaja wiedzy należycie, nawet jeśli byłaby to najbardziej interesująca teoria. W związku z  tym dbajmy o odpowiednią ilość snu i relaks. Wypoczęty mózg pracuje efektywniej. W zależności od naszych fizycznych możliwości pomóc może nam robienie częstych przerw, przerywników jak również wypicie kawy, czy wyjście na krótki spacer, bądź siłownię. Sport, świeże powietrze pomagają aktywnie wypocząć i nabrać nowej energii.

W naukach humanistycznych kluczowa jest inspiracja, natchnienie, w przypadku nauk ścisłych również znaczenie świeżość spojrzenia, innowacyjność rozwiązań i nieszablonowa pomysłowość. Z pewnością rozwojowi kreatywności nie sprzyja ślęczenie nad książkami. Najczęściej oryginalne pomysły wpadają nam do głowy przypadkiem, podczas zakupów czy wyjścia do lasu. Tym bardziej warto skorzystać z metod nauki wykorzystujących podświadomość. Często rolę tę mogą odgrywać gry internetowe, łamigłówki, czy inny sposób rozrywki z nauką ścisłą w tle. Kiedy nie mamy poczucia, ze się uczymy wbrew pozorom najszybciej przyswajamy wiedzę. Nie zawsze istnieje możliwość nauki poprzez doświadczenie, stąd też należy szukać innych bodźców, które mogą spotęgować efekt nauki. Pewnym rozwiązaniem są edukacyjne filmy w sieci, prezentacje, w tym filmy dokumentalne oraz przedstawiające badania, eksperymenty naukowców. Zobrazowanie zjawisk pomaga pojąć najtrudniejsze zagadnienia jak chociażby związane z prędkością przenikania światła, podróży w czasie, czy fizyki kwantowej.

- To w jaki sposób się uczysz przekłada się na to co umiesz. Warto uczyć się solidnie i dla siebie, nie tylko na egzamin, czy sprawdzian. Zbyt duża ilość nieutrwalonej wiedzy jaka usiłujemy wbić do głowy w jeden, dwa dni szybko ulatuje. Okazuje się, ze to co umieliśmy na egzamin po tygodniu jest nam całkowicie obce i już nic z tego nie pamiętamy. By utrwalić wiedzę niezbędny jest czas, jeśli nie na przećwiczenie w praktyce, wykonanie zadań to co najmniej na powtórkę materiału. Jak wynika z powyższego możliwości jest wiele, a które wybierzesz zależy od Ciebie. Nowoczesnym metodom nauki online przybywa zadowolonych zwolenników, niemniej w dalszym ciągu najskuteczniejszą naukę niesie osobiste doświadczenie i nieszablonowe metody nauki, które potrafią zaciekawić, zaintrygować i skłonić do przemyśleń - dodaje Marcin z Preply.com, e-platformy do nauki przedmiotów ścisłych (fizyka, chemia, matematyka, informatyka) online i offline.

preply

Zaloguj się Logowanie

Komentuj