Ponad 4 mln zł na promocję polskiej turystyki medycznej

- Liczymy, że w przeciągu 3 lat branża turystki medycznej w znaczny sposób przyczyni się do promocji Polski i wzrostu PKB – powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik na konferencji prasowej. Spotkanie zorganizowane w ramach kolejnego etapu wdrażania projektu promocji turystyki medycznej w latach 2012 – 2015 odbyło się 4 lipca 2012 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik przypomniała, że Ministerstwo Gospodarki wspólnie z polskimi eksporterami przygotowało programy promocji dla 15 branż, które są polskimi specjalnościami eksportowymi. – Korzystając ze środków unijnych chcemy promować za granicą perspektywiczne sektory naszej gospodarki, które w ciągu najbliższych trzech lat będą rozwijały się najszybciej – powiedziała. – Turystyka medyczna jest jednym z nich – dodała.

Zaznaczyła, że branża sama wybrała kraje, w których realizowane będą działania promocyjne. – Będziemy promować polską turystykę medyczną w Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA – poinformowała wiceminister Antoniszyn-Klik. – Na ten cel przeznaczymy 4 mln zł ze środków unijnych – dodała.

Wiceminister przypomniała, że program promocji branży turystyki medycznej, podobnie jak pozostałych wybranych sektorów, będzie realizowany poprzez projekt systemowy Ministerstwa Gospodarki „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”, w ramach poddziałania 6.5.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Do udziału w programie promocyjnym dla turystyki medycznej zgłosiło się już 16 przedsiębiorstw. Za jego realizację odpowiada konsorcjum trzech firm: Europejskie Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o., które jest liderem konsorcjum, AMEDS Centrum Sp. z o.o. oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

Program zakłada przeprowadzenie ponad 20 działań promocyjnych w tym wsparcie udziału przedsiębiorców w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych, misjach gospodarczych oraz szkoleniach. Branża turystyki medycznej zostanie przedstawiona jako perspektywiczny sektor polskiej gospodarki m.in. podczas międzynarodowej konferencji o branży, wizyt studyjnych dziennikarzy i kontrahentów oraz w zagranicznej kampanii promocyjnej.

Pierwsza impreza, w której przedsiębiorcy uczestniczący w programie będą mogli wziąć udział to „World Medical Tourism & Globar Heath Congress” w Miami. Kongres odwiedza ok. 2 tys. osób z ponad 90 państw. Polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z promocją swojej firmy podczas Kongresu nawet do 75 proc.

15 branż dla których MG przygotowało Branżowe Programy Promocji: meblarska, jubilersko–bursztynicza, ochrony i zachowania zabytków, kosmetyczna, a także usługi IT i ICT, produkcja jachtów i łodzi rekreacyjnych oraz sprzętu medycznego i aparatury pomiarowej, przemysł biotechnologiczny i farmaceutyczny oraz obronny. Programami promocji MG objęło również budownictwo, maszyny i urządzenia górnicze, odzież, galanterię skórzaną, stolarkę okienną i drzwiową oraz polskie specjalności żywnościowe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj