Ponad 3 mln euro dla rezerwatów archeologicznych

Ponad trzy miliony euro otrzymają wielkopolskie rezerwaty archeologiczne w Ostrowie Lednickim, Gieczu oraz Grzybowie na podniesienie swej atrakcyjności i funkcjonalności – poinformowała w czwartek podczas konferencji prasowej Krystyna Poślednia z zarządu województwa wielkopolskiego.

Projekt „Rezerwaty Archeologiczne dotyczące Początków Państwa Polskiego – Ostrów Lednicki, Giecz, Grzybowo” obejmuje m.in. rozbudowę budynków muzealnych, przystosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstanie nowych parkingów i toalet.

Projekt jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całość inwestycji szacowana jest na około 3 miliony 126 tysięcy euro, z czego 70 proc. pochodzić będzie z budżetu Unii Europejskiej.

Głównym założeniem przedsięwzięcia, którego zakończenie przewiduje się w 2010 roku, jest podniesienie atrakcyjności i funkcjonalności rezerwatów archeologicznych znajdujących się w miejscowościach Ostów Lednicki, Giecz oraz Grzybowo, poprzez dostawę wyposażenia, a także przeprowadzenie robót modernizacyjnych i budowlanych.

W Muzeum w Grzybowie powstanie nowy budynek przypominający fragment muru obronnego wczesnośredniowiecznego grodziska, na Ostrowie Lednickim koło Gniezna zrekonstruowane zostaną mosty drewniane, a w Gieczu zaplanowano stworzenie między innymi parku edukacyjnego.

„Naszym działaniem chcemy przebić atrakcyjność Biskupina i w ten sposób przyciągnąć więcej turystów” – powiedziała Poślednia.

Rezerwat Archeologiczny Ostrów Lednicki tworzy wyspa Ostrów Lednicki oraz umiejscowiony przy wschodnim brzegu jeziora Lednickiego Mały Skansen. Na wyspie, zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu przedromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolnostojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 r.).

Gród Piastowski w Gieczu to jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów, w szczególności Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

Gród w Grzybowie z jego zabytkami wczesnośredniowiecznymi jest największym odkryciem krajoznawczym ostatnich lat w Wielkopolsce, znaczącym też w skali krajowej.

Według samorządowców, dzięki realizacji planowanych inwestycji w Rezerwatach Archeologicznych powstaną optymalne warunki do programu badań, opieki i promowania dziedzictwa kulturowego. Nowe obiekty utworzą profesjonalną bazę skupiającą środowisko naukowe i ułatwią integrację środowiska lokalnego na rzecz działań promocji ponadregionalnego dziedzictwa kulturowego.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2010 rok.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj