Według najnowszego raportu UOKiK, pomoc udzielona każdej z czterech spółek motoryzacyjnych działających w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) nie przekroczyła unijnych limitów.
"Wartość pomocy udzielonej od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2008 roku czterem spółkom motoryzacyjnym działającym w SSE wyniosła blisko 330 mln zł" – poinformował w komunikacie we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Podczas negocjacji akcesyjnych Polska została zobowiązana do przekazywania KE półrocznych sprawozdań z realizacji pomocy udzielonej spółkom z branży motoryzacyjnej, działających na terenie stref. Jak wyjaśnił UOKiK, chodzi o przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na działalność w strefach przed 1ástycznia 2001 roku.
Jak wynika z najnowszego, ósmego już raportu Urzędu przekazanego do KE, firmy nie przekroczyły dopuszczalnej wartości pomocy, dlatego nadal mogą korzystać ze wsparcia.
UOKiK zbadał pomoc udzieloną firmom: Fiat-GM Powertrain, General Motors Manufacturig Poland, Isuzu Motors Polska oraz Volkswagen Motor Polska – w ramach ulg przysługujących przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w SSE.
Jak informuje UOKiK, są to: "zwolnienie z podatku dochodowego, a dla dużych spółek, które uzyskały zezwolenie na działalność w SSE przed 1 stycznia 2001 roku, także ulgi w podatku od nieruchomości".
"Całkowita wielkość pomocy dla każdej z tych spółek – w związku z realizacją inwestycji w sektorze motoryzacyjnym – nie może przekroczyć 30 proc. poniesionych przez nie, do 31 grudnia 2006 roku, kosztów na inwestycje" – informuje w komunikacie UOKiK. Chodzi np. o zakup linii produkcyjnej, maszyn czy budowę hal.
"Najbliżej dopuszczalnego progu jest Isuzu Motors – wartość otrzymanego do tej pory wsparcia wynosi 21 proc. kosztów inwestycyjnych" – czytamy w komunikacie UOKiK.
Na drugim miejscu według, wyliczeń Urzędu, znajduje się Volkswagen MotoráPolska. Zwolnienia z podatku i rozłożenia na raty oraz umorzenia podatku od nieruchomości wyniosły dotychczas równowartość 13,4 proc. środków przeznaczonych przez spółkę na inwestycje.
Z kolei Fiat-GM Powertrain: "otrzymał do 30 czerwca 2008 roku pomoc w wysokości 11,1 proc. zainwestowanych kwot". Najmniejsze wsparcie – na poziomie 1,2 proc. wydatków na inwestycje – otrzymała spółka General Motors.
W Polsce funkcjonuje 14 SSE. Są to obszary przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach.
Wymienione w raporcie UOKiK spółki motoryzacyjne zatrudniają łącznie ponad 6,2 tys. osób. (PAP) jzi/ krf/ gma/
Zaloguj się Logowanie