© freeimages.com
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wziął udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Londynie pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i Theresy May. Przy okazji rozmów plenarnych wicepremier Morawiecki spotkał się z ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu, energii i strategii Przemysłowej Gregiem Clarkiem.
Głównym tematem rozmów z brytyjskimi ministrami były możliwości zacieśniania współpracy w obszarze handlu i inwestycji oraz sytuacja w gospodarce europejskiej i światowej. – Zapewnienie konkurencyjności unijnej gospodarki pozostaje obecnie priorytetem i jednym z głównych wyzwań w całej Unii Europejskiej. Polska i Wielka Brytania mają zbieżne stanowisko w tym obszarze. Kluczowe jest zapewnienie równych i konkurencyjnych uwarunkowań dla funkcjonowania biznesu. Możliwa jest specjalizacja w różnych segmentach rynku między poszczególnymi krajami europejskimi, która będzie wzmacniała konkurencyjność całej Europy. Z zadowoleniem przyjmuję przyśpieszenie inicjatyw wynikających ze strategii europejskiego jednolitego rynku. Pogłębianie współpracy w obszarze swobody przepływu usług, pozostaje ważną dziedziną naszej aktywności – zadeklarował wicepremier Morawiecki.
Istnieje wiele zbieżnych interesów między oboma krajami, co było w kilku obszarach podkreślane przez ministrów. Swobodny przepływ usług, znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw dla gospodarki i społeczeństw, współpraca w zakresie walki z unikaniem opodatkowania oraz współpraca na polu edukacyjnym pozostają kluczowymi tematami wysoko umiejscowionymi na agendzie priorytetów obu krajów. Jak podkreślił szef resortów rozwoju i finansów, Polska jest inicjatorem wznowienia rozmów w sprawie wzmocnienia działań w obszarze europejskiego przemysłu, które mają przyczynić się do uwzględnienia potrzeb tego sektora we wszystkich obszarach polityki gospodarczej.
Wicepremier Morawiecki wyraził także nadzieję na sprawną realizację strategii jednolitego rynku cyfrowego. – Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywy podejmowane w zakresie poprawy dostępu do usług cyfrowych – podkreślił. Jak dodał, Polska jest zainteresowana współpracą w zakresie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń związanych z kreowaniem otoczenia sprzyjającego prowadzeniu innowacyjnego biznesu. Oba kraje duże znacznie przywiązują do doprowadzenia do utrzymania i rozwoju start-upów w Europie i będą współpracowały w tym zakresie, w szczególności w odniesieniu do pozabankowego finansowania inwestycji.
Tematem konsultacji międzyrządowych była m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach. Szefowe oraz członkowie obu rządów rozmawiali także o współpracy w dziedzinie edukacji oraz o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści. Rozmowy dotyczyły również tematów grudniowego szczytu unijnego, na którym szefowie państw i rządów omówią kwestie migracji, problemy Partnerstwa Wschodniego, sytuację na linii Rosja-Ukraina oraz zagadnienia obronności i bezpieczeństwa w Europie.
Wicepremier Morawiecki wziął także udział w spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Wyspach, które odbyło się z udziałem obu premier.
To pierwsze w historii konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła premier Beata Szydło podczas wizyty szefowej brytyjskiego rządu w Warszawie w lipcu tego roku.
Zaloguj się Logowanie