Polskie Towarzystwo Matematyczne ogłosiło laureatów nagród im. Banacha i Steinhausa oraz nagrody dla młodych matematyków za 2009 rok. Nagrodę im. Stefana Banacha zdobył prof. Tomasz Downarowicz z Instytutu Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę im. Hugona Steinhausa przyznano prof. Ryszardowi Rudnickiemu z Instytutu Matematycznego PAN i Uniwersytetu Śląskiego. Nagroda dla młodych matematyków trafiła do dr. Michała Kapustki z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wręczenie nagród odbędzie się podczas IV Forum Matematyków Polskich w Olsztynie (przełom czerwca i lipca). Profesor Tomasz Downarowicz – laureat nagrody im. Stefana Banacha za prace z teorii układów dynamicznych (16 prac opublikowanych w ostatnich czterech latach) – tytuł profesora uzyskał w roku 2005. Od roku 2009 jest profesorem zwyczajnym Instytutu Matematyki Politechniki Wrocławskiej – wynika z informacji przekazanych PAP przez prezesa PTM prof. Wacława Marzantowicza.
Prof. Downarowicz jest autorem ponad 50 prac naukowych zamieszczonych w najlepszych czasopismach o zasięgu międzynarodowym, a także autorem trzech opracowań, które można znaleźć w prestiżowej, tworzonej od 2006 roku przez naukowców (w tym 16 laureatów nagrody Nobla) encyklopedii internetowej Scholarpedia. Jedno z nich dotyczy tzw. prawa serii czyli problematyki obserwowanych w przyrodzie serii zjawisk rzadkich (np. dwukrotne zderzenie ze stadem ptaków podczas jednego rejsowego lotu odrzutowego samolotu pasażerskiego
Prof. Ryszard Rudnicki, zdobywca nagrody im. Steinhausa jest – jak napisała we wniosku o przyznanie nagrody Rada Naukowa Instytutu Matematycznego PAN – wybitnym matematykiem, pracującym w zastosowaniach matematyki, głównie w badaniu modeli matematycznych w biologii.
Podstawą do nagrody jest całokształt dotychczasowego dorobku prof. Rudnickiego, na który składa się ponad 70 prac naukowych z biomatematyki (m.in. badanie stabilności modeli cyklu komórkowego, zjawisko ekspresji genów, stochastyczny opis reakcji drapieżnik-ofiara i wiele innych) liczne artykuły w specjalistycznych czasopismach matematycznych w Polsce i na świecie. Prof. Rudnicki jest też m.in. organizatorem i współorganizatorem wielu spotkań biomatematyków na wielu kontynentach, w tym także głównym inicjatorem Międzynarodowej Konferencji Biologii Teoretycznej, która odbędzie się latem przyszłego roku w Krakowie.
Trzeci laureat – Michał Kapustka – w 2007 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest zwycięzcą XLIX Olimpiady Matematycznej. W roku 2003 ukończył z wyróżnieniem studia matematyczne w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem studia doktoranckie w tym samym Instytucie.
Nagrodę dla młodych matematyków otrzymał za prace (opublikował sam i jako współautor siedem prac naukowych) dotyczące badania własności arytmetycznych i geometrycznych szczególnego rodzaju powierzchni (ściślej: rozmaitości Calabi-Yau oraz osobliwych powierzchni del Pezzo), będących m.in. trójwymiarowymi odpowiednikami krzywych eliptycznych. Dziedzina ta jest m.in. podłożem badań fizyków, ma szerokie zastosowanie na przykład w teorii liczb oraz w kodowaniu.
/www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie