Polskie przepisy bezpieczeństwa jądrowego zgodne z prawem europejskim

Polska wdrożyła w terminie dyrektywę 2009/71/Euratom ustanawiającą wspólnotowe ramy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych. Dokonano tego w drodze nowelizacji ustawy Prawo atomowe, która weszła w życie 1 lipca 2011 r.

W Prawie atomowym zostały sformułowane przepisy regulujące wymagania bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych, zasady postępowania z materiałami jądrowymi i wypalonym paliwem oraz wymogi ochrony radiologicznej ludności i odpowiedzialności za szkody jądrowe. Są one w pełni zgodne z prawem pierwotnym i pochodnym Unii Europejskiej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom).

Polska, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, kontynuuje prace nad aktami wykonawczymi do Prawa atomowego. Większość z nich weszła już w życie, lub została notyfikowana Komisji.

Obowiązujące obecnie rozporządzenia, jak i cztery projekty znajdujące się w toku procedury legislacyjnej, doprecyzowują jedynie istniejące przepisy rangi ustawowej. Ze względu na to, iż Program polskiej energetyki jądrowej jest we wstępnej fazie realizacji, znajdą one praktyczne zastosowanie dopiero w perspektywie kilku lat (zaś w przypadku likwidacji obiektów jądrowych dopiero w perspektywie kilkudziesięciu lat). Prace nad nimi odbywają się zgodnie z harmonogramem przedstawionym KE w grudniu 2011 r., według którego notyfikacja ostatnich projektów rozporządzeń KE odbędzie się w czerwcu br.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj