Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) wystrzeliło amatorskie rakiety badawcze, które przekroczyły prędkość dźwięku. PTR zostało wpisane do planu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi. Sfilmowany eksperyment był możliwy dzięki przychylności dowództwa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu, które zabezpieczyło miejsce i bezpieczeństwo przeciwpożarowe startów.
Relację z eksperymentów nakręcili Marcin Mazur i Marcin Polar, członkowie PTR z zespołem portalu KosmicznaPolska.pl. Dodatkowo zdjęciami zajęli się Marek Krempa i Ewa Kałat. Za montaż i postprodukcję odpowiedzialny był Łukasz Jastrzębski.
Film promuje ruch odbudowy polskiej tradycji kosmicznej i zachęca do współpracy studentów, badaczy – pasjonatów z całego kraju. Jego pełna wersja dostępna jest w serwisie youtube pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=dFaPidburN0
„Materiał nagrywaliśmy 9 i 10 kwietnia na poligonie w Toruniu. Celem wszystkich eksperymentalnych lotów było doskonalenie warsztatu technicznego członków PTR. Badanie nowych konstrukcji, materiałów i elektroniki pokładowej w locie z dużą prędkością. Dwie testowane rakiety przekroczyły prędkość dźwięku jako pierwsze rakiety amatorskie w Polsce. Były to: Hipersonal przygotowany przez Paula Stanię, który osiągnął 1,2 Macha, i RTP 3 (Rocket Team Poland 3), konstrukcja Roberta i Andrzeja Magierów osiągnęła 1,7 Macha, czyli prędkość ponad 2100 km/h. Przez dwa dni startowało w sumie kilkanaście rakiet” – relacjonuje w rozmowie Marcin Mazur.
Zaloguj się Logowanie