Polski robot marsjański 6. w międzynarodowym konkursie

Polski robot marsjański Skarabeusz zajął 6. miejsce w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge 2009, który odbywał się na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Pozycja mogła być znacznie wyższa, gdyby nie opóźnienie w doręczeniu paczki z elementami łazika – uważa koordynator projektu Sebastian Rodak z Politechniki Warszawskiej.

W rywalizacji marsjańskich łazików młodzi polscy konstruktorzy z Mars Society Polska i Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej jako jedyni reprezentanci Europy zmierzyli się z amerykańskimi i kanadyjskimi drużynami.
 
Z powodu opóźnienia Skarabeusz wziął udział tylko w jednej z rozegranych 4 konkurencji, zdobywając 65 punktów. Drużyny, które znalazły się na podium zebrały ok. 140 punktów we wszystkich konkurencjach.
 
Bardzo dobre przygotowanie polskiego łazika pokazała konkurencja poszukiwania organizmów ekstremofilnych (zbadanie terenu pod kątem możliwości występowania życia). Robot zachwycił organizatorów i jurorów wytrzymałością konstrukcji i starannością wykonania, a polscy studenci zdobyli jedną z najwyższych punktacji w tej konkurencji.
 
"Szkoda, że ze względu na opóźnienie w doręczeniu paczki nie mieliśmy okazji wziąć udziału we wszystkich konkurencjach. Mieliśmy realne szanse na podium" – ubolewa Rodak. Zapewnia przy tym, że jego grupa "nie straciła zapału i w przyszłym roku ponownie wystartuje w URC – wierząc w wygraną".
 
"Pomimo trudności i obcego terenu nasz zespół był w stanie podjąć równorzędną rywalizację z drużynami amerykańskimi, za którymi stało nie tylko doświadczenie z poprzednich edycji konkursu, ale całe zaplecze akademicko-przemysłowe. (…) Okazało się że nie mamy się czego wstydzić. Co więcej, możemy zaoferować nowatorskie rozwiązania, chociażby w kwestii uniknięcia kłopotów z komputerami pokładowymi" – podkreśla prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz.
 
Skarabeusz to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę i chwytak zamontowany na długim ramieniu. Jego konstrukcja jest zaprojektowana z myślą o warunkach, jakim musi sprostać.
 
W zespole budującym robota znaleźli się studenci różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej: Sebastian B. Rodak, Daniel Śliwka, Jarosław Lasecki, Mateusz Wolski, Paweł Kasprowicz i Wojciech Głażewski.
 
Studenckie Koło Astronautyczne PW i Stowarzyszenie Mars Society Polska realizują projekt przy współpracy m.in. z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Tkacz, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj