Biopreparat do pozbywania się odorów opracowany przez zespół wrocławskich i łódzkich naukowców, zdobył Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Seulu.
W tegorocznych Targi Wynalazczości, które odbywały się od 2 do 5 grudnia w stolicy Korei Południowej zgłoszono 800 wynalazków. Polski biopreparat zwyciężył w kategorii „Agriculture”, w której rywalizowało 80 wynalazków – poinformowała rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Małgorzata Wanke-Jakubowska.
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Romana Kołacza z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt na UP we Wrocławiu opracował ekologiczny, skuteczny i bezpieczny biopreparat, który będzie służył do usuwania lotnych substancji zapachowych (odorów) obecnych w kurzych odchodach.
Jak informuje przedstawicielka wrocławskiej uczelni, preparat redukuje od 80 do 100 proc. odorantów, w zależności od składu gnojówki. Substancja opracowana przez polskich naukowców najbardziej skuteczna jest w zwalczaniu zapachu siarkowodoru i kwasu izomasłowego, który likwiduje całkowicie.
W skład preparatu wchodzi nośnik mineralny oraz zestaw mikroorganizmów, które usuwają związki odorowe, m.in. siarkowodór, amoniak, czy lotne kwasy tłuszczowe obecne w pomiocie kurzym. Zastosowane drobnoustroje są bezpieczne dla człowieka i zwierząt, zostały wyizolowane z różnych środowisk naturalnych oraz sklasyfikowane do gatunku w oparciu o nowoczesne metody genetyczne.
Zdaniem Wanke-Jakubowskiej, nagrodzenie preparatu ma znaczenie, zwłaszcza w kontekście przygotowywanej przez rząd ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. „Obecnie nie ma żadnego oręża do skutecznej walki z przykrymi zapachami wytwarzanymi przez wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków i fermy” – zaznacza rzecznik.
Nagrodzony wynalazek to wynik prac badawczych w ramach grantu zamawianego „Nowe metody i technologie dezodoryzacji w produkcji przemysłowej, rolnej i gospodarce komunalnej”, koordynowanego przez Politechnikę Wrocławską. Jedno z zadań to „Opracowanie chemicznych i biotechnologicznych preparatów do ściółki, pomiotu i gnojowicy w celu ograniczenia emisji odorów i gazów toksycznych „u źródła” – w obiektach inwentarskich”, którego wynikiem jest „złoty preparat”.
Oprócz prof. Kołacza w skład zespołu, który opracował preparat weszli: dr Mariusz Korczyński z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt oraz dr Sebastian Borowski i dr Beata Gutarowska z Wydziału
Zaloguj się Logowanie