W dniu 27 sierpnia 2010 roku w Berlinie odbyła się uroczystość parafowania konwencji dotyczącej udziału w budowie i eksploatacji Europejskiego Ośrodka Badań Antyprotonów i Jonów (FAIR) w Darmstadt.
Celem projektu jest prowadzenie wysoce zaawansowanych badań, mających na celu poznanie struktury materii.
FAIR udostępni międzynarodowym środowiskom naukowym unikalny i najnowocześniejszy układ akceleratorów cząstek materii (jonów i antyprotonów), przeznaczonych do badań obejmujących szeroki zakres tematyczny, od zagadnień podstawowych do ich zastosowań w dziedzinie fizyki, biologii i materiałoznawstwa. Budowa Ośrodka została zarekomendowana przez Europejskie Strategiczne Forum ds. Infrastruktury Naukowej (European Strategy Forum on Research Infrastructures, ESFRI).
Całkowity koszt inwestycji ma wynieść około 1027 mln euro. Udział Polski sięgnie około 2% kosztów budowy i eksploatacji Ośrodka. Podpisanie Konwencji dotyczącej budowy i funkcjonowania FAIR planowane jest w październiku 2010 roku.
Wybrane polskie ośrodki naukowe współpracują z Towarzystwem Badania Ciężkich Jonów (GSI) w Darmstadt. Dysponują one znaczącym potencjałem naukowym i technicznym, który z pewnością przyczyni się do rozwoju współpracy w ramach Ośrodka. Uczestniczenie polskich zespołów naukowych i technicznych w przedsięwzięciach FAIR ma decydujące znaczenie dla zapewnienia polskiej nauce dostępu do najnowszych technologii i aparatury badawczej, która umożliwia prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowym poziomie.
W budowie i finansowaniu Ośrodka FAIR uczestniczą rządy Republiki Austrii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Finlandii, Republiki Francuskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Greckiej, Republiki Indii, Republiki Włoskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Rumunii, Federacji Rosyjskiej, Republiki Słowacji, Republiki Słowenii, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Szwecji oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Zaloguj się Logowanie