Polska może wspierać banki

Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie polskiego programu dokapitalizowania banków. Jak uznano, jest to zgodne z wytycznymi KE dotyczącymi pomocy państwa dla banków w czasie kryzysu. Dzięki dokapitalizowaniu Polska będzie miała większą szansę na uniknięcie poważnych zaburzeń w gospodarce i sektorze bankowym.

Komisja Europejska wydała zgodę na przedłużenie do 31 grudnia 2012 r. polskiego programu dokapitalizowania instytucji finansowych. Program został zaaprobowany 21 grudnia 2009 r.; następnie był przedłużany w terminach 5 lipca 2010 r., 16 grudnia 2010 r., 28 czerwca 2011 r. i 27 lutego 2012 r.

Komisja uznała, że przedłużenie programu jest zgodne z jej wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa dla banków w czasie kryzysu, a w szczególności, że przedłużony program jest dobrze ukierunkowany i proporcjonalny, a jego zakres i czas trwania są ograniczone. Komisja uznała wobec tego, że program jest odpowiednim środkiem zaradczym służącym przeciwdziałaniu poważnym zaburzeniom w polskiej gospodarce i jako taki jest zgodny z art. 107 ust. 3 lit. b Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFEU).

Skoordynowane działania państw członkowskich i Komisji umożliwiły szybkie wdrożenie odpowiednich programów wsparcia i działań doraźnych w celu zaradzenia kryzysowi finansowemu bez nadmiernych naruszeń konkurencji. Od września 2008 r. Komisja podjęła szereg decyzji, często w bardzo krótkim terminie. Pomogło to utrzymać stabilność finansową i przywrócić zaufanie do sektora finansowego oraz gospodarki jako całości, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich bodźców skłaniających do podejmowania ryzyka i konkurencji w przyszłości.

Kontrola pomocy państwa miała ogromne znaczenie, ponieważ pozwoliła uniknąć rywalizacji jeżeli chodzi o wysokość dotacji, a tym samym zagwarantować równe warunku działania wszystkim przedsiębiorstwom w ramach jednolitego rynku. Zapewniła ona również poszanowanie interesów zdrowych instytucji finansowych, zdolnych do działania bez pomocy państwa.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj