Wspólne badania i konferencje naukowe, praktyki zawodowe dla studentów inżynierii bezpieczeństwa i uzbrojenia oraz studia doktoranckie dla pracowników zakłada umowa o współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i produkujących sprzęt zbrojeniowy Zakładów Mechanicznych „Tarnów”.
W piątek w Kielcach porozumienie w tej sprawie podpisali rektor uczelni prof. Stanisław Adamczak i prezes przedsiębiorstwa Krzysztof Jagiełło. Adamczak podkreślił podczas uroczystości, że to pierwsza umowa o współpracy uczelni z przedsiębiorstwem spoza regionu świętokrzyskiego.
Umowa zakłada prowadzenie wspólnych badań, m.in. przy produkcji zdalnie sterowanych platform z działami, do pojazdów bezzałogowych. Obie instytucje będą organizowały seminaria oraz konferencje naukowe. Studenci politechniki będą odbywali praktyki zawodowe i dyplomowe w przedsiębiorstwie. Najlepsi będą mogli uzyskać stypendia, fundowane przez zakład, a także otrzymywać gwarancje zatrudnienia w nim po studiach.
Studenckie prace dyplomowe, związane z produkcją przedsiębiorstwa, będą później wykorzystywane w praktyce. Z kolei pracownicy tarnowskiej firmy będą mogli podejmować studia doktoranckie na kieleckiej uczelni.
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne – firma z ponad 90-letnią tradycją – to wiodący producent broni strzeleckiej i zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia dla polskiej armii i armii pozostałych państw zrzeszonych w NATO. W przedsiębiorstwie należącym do grupy Bumar produkowane są m.in.: karabiny, granatniki, armaty i zestawy przeciwlotnicze.
W październiku Politechnika Świętokrzyska uruchomiła studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa. Jedna ze specjalności to bezpieczeństwo w eksploatacji sprzętu wojskowego. Także w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn funkcjonuje specjalność uzbrojenie i techniki informatyczne. Studenci uczą się konstruować sprzęt wojskowy i sposobów jego eksploatowania; poznają także różne aspekty bezpiecznego posługiwania się urządzeniami.
Zaloguj się Logowanie