Politechnika Łódzka ułatwia studia osobom niepełnosprawnym

Ponad 130 tys. zł kosztował Politechnikę Łódzką sprzęt ułatwiający osobom niepełnosprawnym dostęp do internetu i zasobów informacyjnych uczelnianej biblioteki. Inwestycję współfinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

"To początek wdrażania długofalowego programu ‘Politechnika bez barier’, którego celem jest otwarcie uczelni na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wiele z nich jest wypychanych ze ścieżki edukacyjnej. Choć mają ogromne możliwości, to z powodu różnorodnych barier kończą naukę na poziomie podstawowym. Chcemy to zmienić i umożliwić osobom niepełnosprawnym studiowanie" – powiedział rektor ds. studenckich PŁ, Wojciech Wolf.
 
Aktualnie na PŁ jest 230 osób niepełnosprawnych, co stanowi 1 procent wszystkich studentów uczelni. Osoby słabo widzące i niewidome w uczelnianej bibliotece mogą korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, umożliwiającego im swobodne korzystanie z internetu i książkowych zbiorów biblioteki.
 
Stanowiska komputerowe zostały wyposażone m.in. w notatniki brajlowskie i urządzenia czytające i powiększające skanowany tekst czarnodrukowy. Zainstalowano też programy powiększające, udźwiękawiające oraz konwertujące tekst na alfabet Braille’a. Stanowiska posiadają również urządzenia ułatwiające dostęp do komputerów osobom z dysfunkcjami rąk.
 
"Budynek biblioteki jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki regulowanym meblom osoby poruszające się na wózku inwalidzkim nie będą miały problemów z dostępem do sprzętu, który wyposażono m.in. w mysz poruszaną za pomocą ruchów głowy, klawiaturę jednoręczną i powiększoną" – poinformowała rzecznik prasowy PŁ, Ewa Chojnacka.
 
Dyrektor biblioteki PŁ Błażej Feret podkreślił, że z nowego sprzętu mogą korzystać nie tylko studenci, ale też inni mieszkańcy regionu łódzkiego, gdyż "biblioteka uczelniana jest miejscem dla wszystkich".
 
Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz, kierownik działającego od kwietnia ub. roku biura ds. osób niepełnosprawnych PŁ poinformowała, że łódzka uczelnia jest pierwszą w kraju, na której każdy wydział został wyposażony we wzmacniacz pętli indukcyjnej, wspomagający słyszenie u osób z dysfunkcją narządu słuchu.
 
"To urządzenia przekazujące bezprzewodowo mowę wykładowcy niedosłyszącym studentom bezpośrednio do aparatów słuchowych" – wyjaśniła Sztobryn-Giercuszkiewicz.
 

Dodała, że kierowane przez nią biuro oferuje niepełnosprawnym studentom m.in. pomoc w dostosowaniu programu studiów do indywidualnych potrzeb, pomoc w planowaniu kariery i znalezieniu pracy, a także szkolenia i wysoko płatne staże. Studenci mają też możliwość wypożyczenia do domu specjalistyczny sprzęt ułatwiający im naukę. (DUK, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj