Ponad 30 młodych chemików z całej Europy, w tym 9 Polaków, odbierze w Geel pod Brukselą europejskie dyplomy magisterskie (Euromaster) z zakresu chemii analitycznej.
Grupa z Polski to 5 absolwentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, 2 z Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz 2 z Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – poinformowała Katarzyna Łukaszewska z Biura Prasowego UW.
Akredytacje Euromaster dla studiów magisterskich przyznawane są od 2007 roku przez stowarzyszenie European Chemistry Thematic Network. Mogą się o nie starać uczelnie bądź konsorcja szkół wyższych, prowadzące wspólny program nauczania. Zarówno UW, UAM, jak i UMCS należą do konsorcjum „Measurement Science in Chemistry” (MSC). Oprócz tych trzech polskich uczelni do MSC należy 6 szkół wyższych z innych europejskich państw.
MSC akredytację uzyskało już w 2007 roku. Podczas uroczystości w Gell dyplomy Euromaster odbiorą pierwsi absolwenci programu.
„Absolwenci programu MSC są specjalistami w zakresie prowadzenia pomiarów oraz oceny jakości wyników analitycznych. Mają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne, przydatne w późniejszej pracy. Wiarygodność i wysoka jakość wyników, o którą dbają specjaliści chemii analitycznej, ma znaczenie np. w medycynie czy ochronie środowiska, jak również w badaniu jakości żywności i w kryminalistyce, dziedzinach niezwykle ważnych dla każdego z nas” – opisuje Łukaszewska.
Jak wyjaśnia, o chęci zdobycia europejskiego dyplomu Euromaster student musi zdecydować rozpoczynając dwuletnie studia magisterskie. Zgłasza się wtedy do koordynatora programu na swoim wydziale i ustala z nim, które przedmioty z toku studiów musi zaliczyć. Po pierwszym roku studiów magisterskich uczestniczy w międzynarodowej szkole letniej, która kończy się egzaminem. Po zakończeniu drugiego roku studiów i obronie pracy magisterskiej na swojej uczelni, musi jeszcze przygotować prezentację oraz krótki artykuł w języku angielskim.
W trakcie studiów może uczestniczyć w wymianie międzynarodowej i spędzić pół roku na zagranicznej uczelni. Kiedy kończy studia, ma nie tylko szeroką wiedzę z zakresu nauk ścisłych, ale i prawa. Otrzymuje dwa dyplomy – polski z zakresu chemii i europejski – z węższej specjalności – chemii analitycznej.
Uroczystość wręczenia dyplomów Euromaster odbędzie się w Instytucie Materiałów i Pomiarów Odniesienia (Institute for Reference Materials and Measurements – IRMM), który od dawna wspiera konsorcjum MSC. Instytut należy do Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC) Komisji Europejskiej i pełni w Europie rolę głównego urzędu miar. Jego zadaniem jest promowanie jednolitego systemu pomiarowego Unii Europejskiego, a tym samym dbanie o wiarygodność pomiarów chemicznych.
Zaloguj się Logowanie