W ostatnich latach w wyniku wejścia Polski do Unii Europejskiej i napływu obcego kapitału do polskiej gospodarki zmniejszyło się opóźnienie kulturowe. Niewiele jednak się zmieniło w kulturowym opóźnieniu postrzegania globalnych zagrożeń ekologicznych. Badania opinii społecznej prowadzone od 1992 roku przez Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) dają niepokojące wyniki – pisze prof. Bazyli Poskrobko z Uniwersytetu w Białymstoku w najnowszym wydaniu biuletynu "Przyszłość: Świat – Europa – Polska" Komitetu Prognoz Polska 2000plus przy Prezydium PAN.
W artykule "Procesowe postrzeganie globalnych zagrożeń ekologicznych" autor stwierdza – m.in na podstawie. na ubiegłorocznego raportu InE – że grupa proekologiczna, czyli osoby które konsekwentnie deklarują "ponadnormalne" wyczulenie na problemy ekologiczne, w badaniach z lat 1992-1997 stanowiła około 1/3 badanych; w 2000 roku nastąpił spadek do 1/5, w 2004 do 1/6, a w roku 2008 do 1/9. Największy odsetek stanowi grupa o postawie obojętnej (od 2/3), w zasadzie nie zmienia się liczebność grupy osób o postawie antyekologicznej (ok. 1/10 badanych).
"Postawa proekologiczna – zauważa m.in. prof. Poskrobko – w znacznym stopniu determinuje zaangażowanie ludzi w rozwiązywaniu lokalnych aspektów globalnych zagrożeń. Zmiana postawy może wynikać zarówno z poprawy stanu środowiska przyrodniczego, jaki nastąpił w ostatnich piętnastu latach, ale także z zaniechania interdyscyplinarnego kształcenia w zakresie ochrony środowiska na wszystkich poziomach edukacji formalnej, po wprowadzeniu reformy szkolnictwa w 1997 roku".
W tym samym numerze biuletynu na tematy związane z wyzwaniami ekologicznymi wypowiadają się także prof. Tomasz Żylicz z Uniwersytetu Warszawskiego (Globalne wyzwania ekologiczne w Polsce) oraz dr Konrad Prandecki z Akademii Finansów w Warszawie (Globalne ocieplenie jako problem współczesnej cywilizacji).
W biuletynie także m.in. trójgłos polskich uczonych na temat przyszłości państwa opiekuńczego, artykuły o przyszłości demokracji w warunkach globalizacji, finansowaniu nauki w krajach rozwiniętych na progu gospodarki opartej na wiedzy z uwzględnieniem sytuacji nauki Polsce. (WP, PAP – Nauka w Polsce, agt)
Zaloguj się Logowanie