PO CO NAM SERWEROWNIA?
Projekt powinien zawierać w miarę dokładną informację na temat celu, jaki ma Inwestor, Może to być np. proste zorganizowanie sieci lokalnej i pewnej liczby serwerów potrzebnych do codziennej pracy firmy, co na etapie ustalania wytycznych do projektu uznano np. jako system mało krytyczny; w innym przypadku serwerownia będzie centrum obliczeniowym dla nowopowstającego systemu informatycznego, na którym będzie się opierał cały biznes firmy a dostęp do niego musi być zagwarantowany przez cały czas (24/7/365), co na etapie ustaleń zakwalifikowano jako system krytyczny.
JAKIE PARAMETRY MA ZAPEWNIĆ SERWEROWNIA?
Wyjaśnienie tej kwestii wynika z informacji zawartych w odpowiedzi na pytanie ”po co nam serwerownia” i tak samo musi być dokładnie sprecyzowane na etapie wytycznych do projektu. Dużą rolą jest tutaj wiedza projektanta lub koordynatora całego procesu budowy serwerowni, ponieważ użytkownik po prostu może nie wiedzieć dokładnie jak wszystko rozwiązać i tak naprawdę zwrócił się do kogoś, kto ma mu w tym pomóc. Określenie parametrów jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej dostępności, niezawodności, bezpieczeństwa, możliwości rozbudowy i wielu innych czynników. Im wyższe wymagania tym większy koszt realizacji inwestycji jednak korzyści dla biznesu są dużo większe. W przypadku systemu mało krytycznego, nie ma sensu inwestować w drogie do zapewnienie parametry, jeśli po prostu nie są one konieczne. Z drugiej strony, dla przypadku systemu krytycznego, nieuwzględnienie takich założeń może mieć różnorodne, negatywne skutki i nie zapewnić spełnienia celu inwestycji.
Fachowiec najważniejszy
Sprzęt serwerowy mocno się zmienia, średnio co 3-4 lata rozsądna jest wymiana na nowszy technologicznie, bardziej wydajny i energooszczędny. Nie oznacza to jednak, że z czasem liczba urządzeń będzie malała, ponieważ zapotrzebowanie na moc obliczeniową stale wzrasta. Wraz z pojawieniem się lepszych sprzętów, zmieniają się także systemy i instalacje serwerowni. Biorąc pod uwagę ich mnogość i liczbę producentów – dysponowanie wiedzą na temat nowoczesnych rozwiązań, czy nowinek technologicznych, wymaga dużego zaangażowania i wielu szkoleń.
Biura projektowe, których głównym celem nie są serwerownie i zajmują się nimi raczej „przy okazji” rzadko kiedy mają możliwość pracować przy zrealizowanym projekcie, nie otrzymują zgłoszeń serwisowych ani informacji zwrotnych od użytkowników na temat poprawności działania zaprojektowanych systemów. Często projekty branżowe nie są ze sobą skoordynowane a jedyne, co je łączy to założenia projektowe i rysunek z aranżacją. W praktyce instalacje mogą być ze sobą niezgrane i wzajemnie się wykluczać.
Firmy, które kompleksowo realizują serwerownie (od projektu po wykonanie i utrzymanie) specjalizują się w tej tematyce i są na bieżąco ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi zagadnień IT. Przydzielają osobę koordynującą całość procesu projektowania i realizacji serwerowni dla utrzymania spójności na każdym etapie. Współpracują również z biurami projektowymi koordynując prace, dając wytyczne dotyczące zastosowanych rozwiązań, analizując ich stosowność dla całego cyklu życia serwerowni. Dużą wagę przywiązują do szkoleń, edukacji i zdobywania informacji na temat najnowszych rozwiązań technologicznych w tematyce.
Prowadząc proces budowy serwerowni wyciągają wnioski i poprawiają to, co mogło być wcześniej niewłaściwie dobrane. W okresie serwisowania dostają zgłoszenia i uwagi od użytkowników, dzięki czemu wiedzą, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej, a jakie nie. Biura projektowe, oderwane od realizacji serwerowni i jej utrzymania, nie mają tego doświadczenia, co sprawia, że konieczność zmian w kolejnych projektach może nie być oczywista. Powierzenie całej inwestycji wyspecjalizowanej firmie już na etapie koncepcji biznesowej jest najbardziej skutecznym podejściem.
Koszt projektów to tylko kilka procent wartości realizacji serwerowni i jeszcze mniej procent Całkowitego Kosztu Posiadania (TCO – Total Cost of Ownership). Projekt ma ogromne i kluczowe znaczenie dla tego wyniku, więc lepiej podejść do sprawy mądrze.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie