Pneupard – pneumatyczne mięśnie geparda

Naukowcy z Osaka University stworzyli robota o nazwie Pneupard ze względu na naśladowanie przez maszynę ruchów geparda. Realizacja projektu pozwoli lepiej poznać sposób przemieszczania się kota w celu wprowadzenia nowych rozwiązań w robotyce. Jak dotąd, żaden z robotów-zwierząt nie był w stanie wykonywać zadań na bieżni poprzez przetwarzanie sygnałów wytwarzanych w mięśniach, tzw. sygnałów EMG, czyli miopotencjału, tj. potencjału elektrycznego, jaki powstaje na powierzchni i we wnętrzu komórek mięśniowych w czasie ich pobudzania.

© Andre Rosendo/Osaka University

© Andre Rosendo/Osaka University

© Andre Rosendo/Osaka University

Pneupard jest aktualnie w fazie prototypu, przemieszcza się na bieżni za pomocą kończyn tylnych przytwierdzonych do konstrukcji przesuwnych. Czujniki umiejscowione na końcach kończyn wspomagają działanie mechanicznego geparda podczas spaceru. Dzięki pneumatycznym mięśniom Pneupard omija nierówności terenu. W przyszłości mają być zamontowane przednie kończyny i kręgosłup, a chód maszyny udoskonalony. Pneumatyczne mięśnie są wykonane z gumowej rurki otoczonej powłoką nylonową wypełnione sprężonym powietrzem. Robot docelowo ma mieć w ten sposób stworzonych 38 aktywnych mięśni, które stanowić będą lekką konstrukcję o wadze nieprzekraczającej 7 kg. Ponadto sztuczne mięśnie geparda cechuje wysoka elastyczność i odporność na uderzenia, co nadaje im niejako naturalnej jakości. Mięśnie Pneuparda dokładnie odtwarzają długość, siłę i zakres ruchu prawdziwego kota generując automatycznie kolejne kroki.

© Andre Rosendo/Osaka University

Celem tej biomimetycznej konstrukcji nie jest nadanie Pneupardowi maksymalnie szybkiej prędkości, a odtworzenie różnych wzorców chodu geparda, co umożliwi konstruowanie jeszcze lżejszych robotów, a tym samym sprawniejszych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj