Pływająca elektrownia słoneczna

elektrownia-sloneczna

© sxc.hu

Pod względem konsumpcji energii, Indie plasują się na czwartym miejscu wg U.S. Energy Information Administration. W związku z krajowymi dostawami energii niedostatecznie pokrywającymi zapotrzebowanie Indie zwiększyły zaangażowanie w produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

W Indiach moc urządzeń produkujących energię elektryczną wynosi 211 gigawatów, większość z nich jest zasilana węglem. Węgiel pozostaje głównym źródłem energii w Indiach. Z powodu niewystarczających dostaw paliwa, Indie cierpią na poważny niedobór energii elektrycznej. W efekcie ma to niekorzystny wpływ na kwestie gospodarcze kraju, co jest niezwykle istotne wobec faktu, że Indie to dziesiąta gospodarka świata pod względem nominalnego produktu krajowego brutto. Wg U.S. Energy Information Administration wśród azjatyckich państw to Indie i Chiny będą notować największe zapotrzebowanie na energię do 2035 r.

Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań energetycznych zaowocowało opracowaniem pierwszej pływającej elektrowni słonecznej w Kalkucie.

Przedsięwzięcie finansuje indyjskie Ministerstwo ds. Energetyki Odnawialnej. Oddanie do użytku pływającej instalacji solarnej planowane jest w 2014 r. Prototyp, aby wygenerować 10 KW energii i wymaga około 100 metrów kwadratowych powierzchni. Pływająca elektrownia słoneczna będzie zainstalowana na specjalnej plastikowej platformie lub cynowych bębnach. Panele solarne unosząc się na wodzie są jednocześnie chłodzone, dzięki czemu ich zdolność do wytwarzania energii wzrasta o 16% w porównaniu do tych zainstalowanych na ziemi.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj