Obecnie można zaobserwować spore ożywienie w inwestycjach infrastrukturalnych, a do 2015 roku nakłady wyłącznie na infrastrukturę transportową w Polsce mają wynieść 160 mld złotych.
Projekty infrastrukturalne wzbudzają duże zainteresowanie społeczne i angażują wiele grup interesu, a w przypadku realizacji działań długoterminowych, trzeba się uporać z prawdziwym zalewem informacji. Czynnikiem decydującym o sukcesie jest jak najbardziej wydajne zarządzanie projektami, zaś pomoc w tym właśnie zakresie jest najważniejszym zadaniem platform internetowych do współpracy online.
Umiejętne zarządzanie projektami infrastrukturalnymi przejawia się przede wszystkim w uwzględnianiu różnych interesów, ponieważ wśród uczestników projektu znajdują się nie tylko inwestor i przedstawiciel inwestora, lecz także: władze, wykonawca robót, inżynierowie nadzoru, projektanci z wszystkich branż i inni specjaliści. Pod uwagę brane są ponadto interesy lokalne i państwa, kwestie prawne, a także punkt widzenia organizacji ekologicznych i potrzeby właścicieli sąsiednich nieruchomości. Jednocześnie, projekty tego typu znajdują się zwykle w centrum zainteresowania opinii publicznej.
Obecnie projekty infrastrukturalne coraz częściej realizowane są w ramach międzynarodowej struktury organizacyjnej, co stawia przed ich uczestnikami dodatkowe wyzwania. Członkowie wielonarodowego zespołu realizującego zadanie działają w różnych miejscach, a każdy z nich pracuje w inny sposób. Ponadto, w ramach jednego projektu, który ma wielu uczestników i długi termin realizacji, generowana jest niemal niezliczona liczba rysunków i dokumentów, takich jak korespondencja, umowy czy ekspertyzy. Co równie istotne, osoby zarządzające tak złożonymi projektami muszą stale przeciwdziałać ryzyku związanemu z nieefektywną komunikacją lub z brakującymi, nieaktualnymi bądź nieprawdziwymi informacjami.
Platforma internetowa wspiera realizację podstawowych zadań z zakresu zarządzania projektem
Zastosowanie platformy internetowej do współpracy online jest sposobem na przezwyciężenie wielu trudności. System może wspomóc tak ważne działania, jak zarządzanie informacjami i ryzykiem czy kierowanie projektem. W przypadku projektów infrastrukturalnych, podobnie jak podczas realizacji każdej budowy, najistotniejsze jest, aby osoby decyzyjne miały w każdym momencie dostęp do odpowiednich informacji. Równie ważne jest rzetelne udokumentowanie przepływu informacji, tak aby później można było każdą decyzję wyczerpująco uzasadnić.
Oliver Kleebach kierownik techniczny w dziale Infrastructure Development firmy STRABAG potwierdza, że wydajne zarządzanie projektem i ryzykiem może mieć duże znaczenie, na przykład: podczas realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, takich jak budowa autostrady A2 w Polsce i M6/M60 na Węgrzech: „W przypadku autostrady M6/M60 na Węgrzech nasze zadanie jako generalnego wykonawcy polega zasadniczo na tym, aby zrealizować projekt terminowo i zgodnie z wysokimi standardami jakości”.
Firma STRABAG zdecydowała się na zastosowanie platformy internetowej think project! System, w którym zarejestrowano ponad 400 użytkowników, służy do przetwarzania – oprócz 12 tys. rysunków – także instrukcji pracy, dokumentów zgodności z systemami jakości, dokumentacji związanej z odstępstwami od planu, a także całej sprawozdawczości. „Korzystanie z platformy do współpracy projektowej znacząco wspomaga nas w zarządzaniu ryzykiem. Koordynacja w czasie procesów planowania i uzyskiwania zezwoleń jest z punktu widzenia terminowej realizacji projektu zadaniem ważnym, a ze względu na dużą liczbę uczestników, także złożonym“ – twierdzi Oliver Kleebach.
Ważnym elementem w procesie skutecznego kierowania projektem jest jego przejrzysta struktura organizacyjna. Platforma internetowa do współpracy online przydaje się również w zakresie umożliwiania bezpiecznej i zorganizowanej wymiany danych pomiędzy wszystkimi użytkownikami, jednocześnie pozwalając stworzyć wspólne środowisko pracy niezależnie od tego, w jakiej firmie lub jakim miejscu pracują uczestnicy projektu. Automatyczne powiadomienia, analizy i raporty dodatkowo ułatwiają orientację w projekcie, a tym samym kierowanie nim i nadzór nad jego realizacją.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie