Nowa strategia ma zapewnić UE zrównoważone dostawy energii i wspierać wzrost gospodarczy.
Energia 2020 to plan redukcji zużycia energii, zwiększenia konkurencyjności rynkowej, zapewnienia stałych dostaw energii i koordynowania negocjacji z jej dostawcami oraz osiągnięcia unijnych celów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu.
Przewiduje się, że po zakończeniu recesji popyt na energię szybko wzrośnie. Nowa strategia ma zatem na celu zapobieganie przerwom w dostawach energii i wspieranie wzrostu gospodarczego. Konsumenci skorzystają na bardziej konkurencyjnych cenach ropy, gazu i energii elektrycznej.
W ciągu najbliższych 18 miesięcy Komisja zamierza przedstawić nowe wnioski ustawodawcze i inne środki w celu realizacji wyznaczonych priorytetów.
Redukcja zużycia energii
UE będzie wspierać racjonalizację zużycia energii w sektorze transportu i budownictwa – to dwa obszary, w których można osiągnąć największe oszczędności w tym zakresie. Właściciele domów, wynajmujący i najemcy korzystaliby np. z zachęt do inwestowania w remonty w celu oszczędzania energii. Przy zamówieniach na produkty i usługi władze lokalne i krajowe kierowałyby się kryterium wydajności energetycznej. Wymóg lepszego oznakowania efektywności energetycznej skłoniłby producentów do oferowania bardziej energooszczędnych wyrobów.
Stworzenie jednolitego rynku do 2015 r.
Aktualne bariery uniemożliwiające otwarcie krajowych rynków energii zostałyby usunięte. Do utworzenia nowoczesnej ogólnoeuropejskiej sieci energii elektrycznej, która połączy wszystkie kraje i umożliwi im dystrybucję energii w zależności od potrzeb, niezbędne są inwestycje o wartości 1 biliona euro. Przewiduje się przyspieszenie realizacji i finansowania projektów modernizacji i rozbudowy tej sieci. Źródła energii (wiatr przybrzeżny i słońce) będą lepiej połączone z siecią, co z kolei zachęci do zwiększania inwestycji w energię odnawialną.
Jeden wspólny negocjator
Wzrost importu i zmniejszenie krajowej produkcji energii oznacza dla państw UE ostrzejszą konkurencję na rynkach zagranicznych w zakresie dostaw ropy, gazu i węgla. Niedawne przerwy w dostawach gazu z Europy Wschodniej pokazały, że trzeba podjąć skoordynowane działania. W związku z tym zgodnie z założeniami nowej strategii UE będzie wspólnie negocjować z dostawcami, co da jej krajom członkowskim lepszą pozycję negocjacyjną na rynkach międzynarodowych, niż gdyby działały w pojedynkę.
Innowacyjność
UE rozpocznie realizację projektów wspierających efektywność energetyczną w obszarach miejskich, lepsze technologie przechowywania energii elektrycznej, nowe rodzaje biopaliw oraz inteligentnych sieci umożliwiające dystrybucję energii elektrycznej według zapotrzebowania.
Informowanie konsumentów
Konsumenci będą mogli porównywać ceny i bezproblemowo zmieniać dostawców. Ci natomiast będą mieli obowiązek dostarczania szczegółowych i jasnych informacji na temat wystawianych rachunków.
Zaloguj się Logowanie