Sejm odrzucił projekty podwyższenia płacy minimalnej, autorstwa PIS i Lewicy. Parlamentarzyści utrzymali dotychczasowy mechanizm uzgadniania płacy minimalnej w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Wczoraj odbyło się posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny ws. poselskich projektów płacy minimalnej. Oba projekty przewidywały drastyczne podwyższenie płacy minimalnej, które zupełnie nie są powiązane ze wzrostem wydajności i wartości pracy.
Uważamy, że brak zróżnicowania terytorialnego podwyżek płacy minimalnej spowodowałby, że w wielu regionach kraju płaca ta, dla pracowników z najniższymi kwalifikacjami, wynosiłaby więcej niż wartość wykonywanej przez nich pracy.
Ponadto zakładane w projektach stałe powiązanie płacy minimalnej jako 50% płacy średniej byłoby ryzykowne, nie tylko ze względu na odmienne obliczanie tych dwóch wartości. Sztywne wiązanie płacy minimalnej w ten sposób uniemożliwiłoby jej dostosowanie do wartości wykonywanej pracy i warunków gospodarczych.
Komisja większością głosów odrzuciła oba projekty.
Przypomnijmy, że obecnie płaca minimalna jest ustalana w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych z udziałem rządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych.
W opinii PKPP Lewiatan ten mechanizm od kilku lat sprawdza się ponieważ konsensus wszystkich stron dialogu jest oparty w równym stopniu na oczekiwaniach pracowników jak i na możliwościach pracodawców oraz skarbu państwa. W roku 2010 płaca minimalna wynosić będzie 1317 PLN, co w zależności od sposobu liczenia, stanowi 40-44% wynagrodzenia średniego.
Cieszymy się, że obecny, koncyliacyjny mechanizm ustalania płacy minimalnej został podtrzymany. (Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan)
Zaloguj się Logowanie