Pierwszy na świecie przeszczep sztucznego oskrzela

Emmanuel Martinod, chirurg z Avicenne Hospital w Paryżu, po raz pierwszy wszczepił 78-letniej osobie chorej na raka płuc wyhodowane w laboratorium oskrzela.

Operacje przeprowadzono już w październiku 2009 r., ale poinformowano o tym dopiero teraz, po ukazaniu się publikacji na ten temat na łamach „Annals of Thoracic Surgery”.

Do przeszczepu wykorzystano oskrzela, które spreparowano z fragmentu aorty przechowywanej w niskiej temperaturze w banku tkanek. Dla jej wzmocnienia użyto stentu, niewielkiej „sprężynki” ze stali, umieszczonej wewnątrz kawałka tego naczynia.

Dr Martinom zapewnia, że chory czuje się bardzo dobrze, choć przyznaje, że po tak ciężkich operacjach trzeba być ostrożnym we wszelkich rokowaniach. To m.in. dlatego tak późno poinformowano o zabiegu. „Przygotowywaliśmy się do niego 10 lat” – powiedział dr Martinod.

Oskrzela to rozgałęziony drzewiasto system rurek zbudowanych podobnie jak tchawica, ale znacznie węższych. Ich zadanie polega na odprowadzaniu i doprowadzaniu powietrza do płuc. Lewe oskrzele jest dłuższe od prawego, natomiast prawe w porównaniu do lewego posiada większą średnicę. Oskrzela po kolejnych rozgałęzieniach przechodzą w oskrzeliki, a następnie w oskrzeliki płucne, zawierające w ścianie pęcherzyki płucne.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj