© sxc.hu
W ciągu ostatnich kilku lat policja zanotowała co najmniej 16 tys. przypadków kradzieży samochodów w Polsce. Złodzieje specjalizują się już w łamaniu nawet najlepszych zabezpieczeń, używanych w najnowszych pojazdach. Alarmy, immobilisery czy też mechaniczne blokady skrzyni biegów nie stanowią dla nich żadnej przeszkody. Zdaniem niektórych, nie ma obecnie takiego samochodu, którego nie dałoby się ukraść.
Powszechne, czyli żadne
Przy zakupie ubezpieczenia AC w dowolnej firmie ubezpieczeniowej klient musi podać zastosowane w jego pojeździe systemy zabezpieczeń przed kradzieżą. Na ogół w tym miejscu podaje się obecność fabrycznie zamontowanego alarmu, który najczęściej występuje w parze z immobiliserem. Złodzieje doskonale wiedzą, jak obejść zabezpieczenia samochodu, które stosowane są na masową skalę, i dezaktywować jego alarm dosłownie w kilka sekund.
Stereotyp złodzieja posługującego się łomem i wytrychem już dawno stał się nieaktualny. Teraz złodzieje samochodów na swoim „wyposażeniu” mają komputery i przyrządy zakłócające sygnały GPS namierzające pojazd.
Skuteczne zabezpieczenia
Aby ustrzec się przed kradzieżą naszego samochodu, warto zastosować rzadko spotykane urządzenia zabezpieczające. Najlepszym tego przykładem jest zakup unikalnego systemu alarmowego z immobiliserem, posiadającego odpowiedni certyfikat. Należy go zamontować wyłącznie w zaufanym warsztacie. Alarm w takim przypadku umieszcza się w losowo wskazanym przez właściciela miejscu, dzięki czemu złodziej ma dodatkowo utrudnione zadanie.
Wysokiej jakości, unikalne zabezpieczenia w dużej mierze decydują o tym, że złodziej dostaje się do wnętrza pojazdu, ale szybko zmuszony jest go porzucić, ponieważ w krótkim czasie nie był wstanie ich sforsować. Najczęściej do dezaktywacji takiej ochrony stosuje się kilkucyfrowy kod za pomocą dwóch przycisków – jeden wybiera cyfrę, a drugi ją zatwierdza.
Eksperci również radzą, aby immobiliser był aktywowany od razu po otwarciu drzwi w pojeździe. Dzięki temu zlikwiduje się ryzyko kradzieży pojazdu na nieplanowanym postoju, na poboczu czy przy stacji benzynowej.
Niestety często to zwykła niefrasobliwość właścicieli samochodów powoduje, że stają się oni ofiarami złodziei. Zapominamy zamknąć auto, zostawiamy w nim dokumenty albo w zatłoczonej galerii handlowej pozostawiamy bez nadzoru torebkę z kluczykami, pilotem i dokumentami pojazdu.
Ubezpieczenie przed kradzieżą
Mimo zastosowania wielu zabezpieczeń antywłamaniowych nasz samochód nigdy nie będzie w stu procentach bezpieczny. Warto więc rozważyć decyzję o zakupie dodatkowej ochrony, na przykład w postaci ubezpieczenia AC. Jeśli więc pojazd zostanie skradziony w momencie, kiedy posiadamy stosowną polisę, ubezpieczyciel wypłaci nam kwotę odszkodowania, pomniejszoną ewentualnie o tzw. udział własny. W każdej firmie ubezpieczeniowej warunki ubezpieczenia od kradzieży mogą być odmienne. W AXA DIRECT, przykładowo, istnieje możliwość wykupienia oddzielnego ubezpieczenia od pożaru i kradzieży pojazdu w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.
Zaloguj się Logowanie