Zmiany organizacyjne, w tym prowadzenie procesów restrukturyzacyjnych, niosą ze sobą ryzyko redukcji zatrudnienia. W celu przeciwdziałania wzrostowi bezrobocia wywołanego procesami adaptacyjnymi i modernizacyjnymi należy w zarządzaniu tymi procesami wspomóc zarówno przedsiębiorstwa, samorząd lokalny, instytucje rynku pracy, jak i samych pracowników.
Podczas, gdy natężenie procesów restrukturyzacyjnych jest zróżnicowane regionalnie, zarządzanie zmianą gospodarczą dotyczy w równym stopniu wszystkich przedsiębiorstw. Dlatego też zwiększenie kompetencji kadr przedsiębiorstw w zarządzaniu zmianami organizacyjnymi oraz przechodzenia przez procesy zmian poprzez rozwój zasobów ludzkich jest kluczowym wyzwaniem dla zapewnienia trwałego i stabilnego rozwoju gospodarczego regionów.
W tym kontekście szczególną rolę powinny pełnić partnerstwa lokalne, co jest rozumiane jako trwała, efektywna współpraca, ukierunkowana na wspólne cele, w której partnerzy nawzajem się ubogacają, otwierając się na bogactwo doświadczeń innych i na odmienne sposoby myślenia. Partnerstwo jest próbą lepszego wykorzystania zasobów i możliwości będących w dyspozycji organizacji i instytucji działających w sektorze publicznym, gospodarczym i pozarządowym. Partnerstwa lokalne są konstruowane dla wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany zasobów i doświadczeń oraz lepszej koordynacji wspólnych przedsięwzięć finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Mówiąc o działaniach mających przyczynić się do minimalizowania konsekwencji procesów restrukturyzacyjnych, jakim poddawane są różne podmioty gospodarcze, nie sposób nie wspomnieć o możliwości pozyskania pomocy publicznej ze środków zgromadzonych w ramach EFS, poprzez Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Zawiera on bowiem poddziałanie 8.1.2, które wynika z działań na rzecz rozwoju pracowników i przedsiębiorstw w regionie. Jego celem jest wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie, co ma przyczynić się do podniesienia i dostosowania kwalifikacji i umiejętności osób pracujących do potrzeb gospodarki regionalnej.
Mówiąc dokładniej dotowane będę przedsięwzięcia, polegające na pomocy w tworzeniu partnerstw lokalnych z udziałem m.in. przedsiębiorstw, organizacji pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego, urzędów pracy i innych środowisk, mające na celu opracowanie strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą na poziomie lokalnym i wojewódzkim, wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne, realizowanie w formie tworzenia i wdrażania programów zwolnień monitorowanych (outplacement), w tym szkoleń doradztwa zawodowego, podnoszenie świadomości pracowników kadr zarządzających modernizowanych firm w zakresie możliwości i potrzeby realizacji projektów wspierających procesy zmian poprzez szkolenia i doradztwo.
Oprócz wyżej wspomnianych form działania dorzucić należy jeszcze szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych, szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa, badania i analizy dotyczące trendów rozwojowych i prognozowania zmian gospodarczych zachodzących w regionie, w szczególności tworzenia i likwidacji miejsc pracy oraz formułowania właściwych mechanizmów zaradczych, upowszechnianie wyników tych badań i analiz oraz związana z nimi wymiana informacji.
Beneficjentami pomocy publicznej mogą być wszystkie podmioty, z wyłączeniem jednak osób fizycznych (tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że to wyłączenie nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów). Docelowo działania można kierować do różnych grup odbiorców, wśród których warto wymienić pracodawców i pracowników pracodawców, przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne, partnerów społecznych (organizacje pracodawców i związki zawodowe), osoby odchodzące z rolnictwa lub rybołówstwa, samorządy gospodarcze i zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje rynku pracy czy organizacje pozarządowe.
W ramach dofinansowania można uzyskać nawet 100% kosztów kwalifikowanych, przy czym wartość projektu musi wynieść co najmniej 50 tys. złotych. Może on być realizowany na terenie województwa, w którym przyznane zostało dofinansowanie.
Zaloguj się Logowanie