PARP zamierza ogłosić konkursy na projekty w Programie Rozwój Polski Wschodniej

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje ogłosić w lutym 2009 r. nabór wniosków w konkursie na projekty inwestycyjne w ramach działania 1.3 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wyposażenie, na tworzenie zaplecza B+R oraz na

przygotowanie terenów inwestycyjnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Budżet konkursu wynosi ponad 111 mln euro. Nabór będzie prowadzony w sposób ciągły z datą ostateczną składania wniosków o dofinansowanie określoną na dzień 30 września 2009 r., z możliwością wcześniejszego zamknięcia konkursu po wyczerpaniu alokacji.
W planowanym naborze w trybie konkursowym o dofinansowanie projektów mogą się ubiegać: przedsiębiorcy, podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego, podmioty działające rzecz zatrudnienia lub rozwoju zasobów ludzkich, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki.
 
Zgodnie ze Szczegółowym opisem osi priorytetowych w tych grupach mieszczą się: uczelnie publiczne i niepubliczne, jednostki naukowe, w tym podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych, placówki naukowe PAN, jednostki badawczo-rozwojowe; jednostki samorządu terytorialnego i związki jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, agencje i fundacje rozwoju regionalnego i lokalnego, organizacje pozarządowe.
 
W planowanym naborze w trybie konkursowym podmioty składające wnioski o dofinansowanie mogą ubiegać się o dofinansowanie następujących typów projektów: wsparcie na wyposażenie – budowa obiektów i realizacja innych robót budowlanych w obiektach przeznaczonych na prowadzenie w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wyposażenie tych obiektów; wsparcie na tworzenie zaplecza B+R – tworzenie infrastruktury zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach; wsparcie na przygotowanie terenów inwestycyjnych – przygotowanie terenów do działalności inwestycyjnej związanej z parkami i inkubatorami lub przygotowanie terenów inwestycyjnych na potrzeby stworzenia obszarów produkcyjnych oraz stref nowoczesnych usług.
Celem działania jest: poprawa warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej – rozwoju i dyfuzji przedsięwzięć innowacyjnych. Szacowana alokacja środków publicznych na realizację działania I.3 Wspieranie innowacji Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 wynosi 479.525.119,59 euro. Na wymienioną kwotę składają się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 407.596.351,47 euro oraz środki budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego w kwocie 71.928.768,12 euro, czyli tzw. krajowy wkład publiczny. Środki te będą wydatkowane w latach 2007-2015.
W ramach działania I.3 PO RPW część projektów została zidentyfikowana na etapie przygotowania Programu i zawarta na liście projektów indywidualnych. Na liście ujęto kluczowe projekty, których realizacja w największym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów Programu.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej został ustanowiony w celu realizacji Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015 oraz Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do 2020 r. Stworzenie instrumentu wsparcia dla województw Polski Wschodniej jest, z jednej strony, próbą przeciwdziałania problemom społeczno-gospodarczym tej części Polski, a z drugiej, szansą wykorzystania istniejących potencjałów dla jej rozwoju. Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z grudnia 2005 r. w sprawie przyznania specjalnych środków na rozwój pięciu regionów Unii Europejskiej o najniższym poziomie PKB na mieszkańca (dane Eurostatu z 2002 r.), obejmie następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

W realizację Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 zostanie zaangażowanych 2675,05 mln euro, w tym m.in.: ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)) – ok. 2 273,79 mln euro; z publicznych środków krajowych – ok. 401,26 mln euro. (PARP)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj