|
PARP, starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, przygotowała harmonogram wdrażania instrumentów zorientowanych na łagodzenie skutków spowolnienia gospodarczego. W warunkach spowolnienia gospodarczego polskie przedsiębiorstwa zaczynają
w coraz większym stopniu odczuwać problemy związane z płynnością finansową, brakiem łatwo dostępnych źródeł
|
finansowania inwestycji, ograniczeniem zbytu na dotychczasowych rynkach, jak również ogólną niepewnością i niestabilnością w gospodarce.
Działania podjęte przez PARP będą koncentrować się na obszarach związanych przede wszystkim z informowaniem, promowaniem, szkoleniami i doradztwem – powiedziała Pani Danuta Jabłońska, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Będą one prowadzone przez ośrodki Krajowego Systemu Usług (KSU), w tym przede wszystkim przez Punkty Konsultacyjne oraz w ramach Akademii PARP, a także przez firmy szkoleniowe realizujące na zlecenie PARP projekty szkoleniowo – doradcze i badawcze. Instytucje te będą oferować przedsiębiorcom poszerzenie wiedzy i umiejętności o te, które są szczególnie przydatne w warunkach spowolnienia gospodarczego, m.in. zarządzanie kryzysowe, zarządzanie zmianą i ryzykiem w przedsiębiorstwie, płynnością finansową, niekonwencjonalnymi źródłami finansowania, marketingu i promocji w warunkach kryzysu, eksportu i importu”.
Z ww. tematyki już od lutego 2009 r. prowadzone będą seminaria dla przedsiębiorców w ramach ośrodków Enterprise Europe Network oraz od II połowy 2009 r. szkolenia w ramach Akademii PARP w formie e-learningu.
Prawie 300 konsultantów świadczy bezpłatne usługi
W zakresie usług doradczych obecnie około 270 konsultantów KSU świadczy usługi informacyjne w 98 Punktach Konsultacyjnych w całej Polsce. Dodatkowo prowadzą oni dyżury w 154 innych ośrodkach. W ramach działań mających wspierać przedsiębiorców PARP szczególnie zwraca uwagę na informowanie ich o wszelkich zmianach administracyjno-prawnych oraz o dostępnych źródłach finansowania. Liczba Punktów Konsultacyjnych stopniowo wzrasta, a dla konsultantów planowane są cykliczne szkolenia dotyczące funkcjonowania firm w czasie spowolnienia gospodarczego. Aktualizowane i rozszerzane będą również pakiety informacyjne dla konsultantów, przedsiębiorców oraz osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. PARP planuje, iż na początku lutego 2009r., zostanie ogłoszony konkurs uzupełniający na wybór 22 lokalizacji dla Punktów Konsultacyjnych w 10 województwach. Równolegle prowadzone są prace nad rozwojem usługi proinnowacyjnej świadczonej przez ośrodki Krajowej Sieci Innowacji (KSI).
Coaching w trudnych czasach
W ramach realizacji Strategii rozwoju KSU rozpoczęto w Agencji prace nad koncepcją nowej systemowej usługi doradczej dotyczącej „coachingu” przedsiębiorców świadczonej na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, w tym ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia przedsiębiorstw borykających się z problemami, które grożą ich upadłością.
Analizy i instrument szybkiego reagowania
Również działalność analityczno-badawcza Agencji w 2009 r. w większym stopniu ukierunkowana zostanie na aspekty związane z kryzysem finansowym. W tym roku realizowany będzie projekt pt. „Analiza oczekiwanych efektów restrukturyzacji i ich wpływu na rynek pracy”. Poza działaniami analitycznymi w ramach projektu udzielane będzie wsparcie szkoleniowe i doradcze zarówno dla przedsiębiorstw, jak i ich pracowników mające na celu wsparcie procesów restrukturyzacji i dostosowanie do zmian otoczenia. Opracowany zostanie Wskaźnikowy System Monitorowania sytuacji w sektorach gospodarczych, służący sygnalizowaniu potencjalnych zagrożeń dla sektorów.
Na początku 2010 r. planuje się uruchomić Instrument Szybkiego Reagowania ukierunkowany na wsparcie szkoleniowo-doradcze dla przedsiębiorstw i pracowników zagrożonych negatywnymi skutkami przemian gospodarczych. Zwiększony zostanie nacisk na wydawanie publikacji dotyczących zarządzania w warunkach kryzysowych. W stycznia br. została wydana publikacja pt. "Bezpieczny obrót gospodarczy” dotycząca ograniczania ryzyka handlowego w transakcjach krajowych i zagranicznych. Na marzec 2009 r. zaplanowane zostało wydanie publikacji dotyczącej praktycznych aspektów prawa upadłościowego i naprawczego dla MSP. W biuletynie Enterprise Europe Network od lutego br. wydawane będą artykuły dotyczące praktycznych aspektów zarządzania w warunkach kryzysu.
Wsparcie ekspansji na rynkach zagranicznych
Ponadto wzmocnione zostaną również działania Agencji wspierające ekspansję polskich przedsiębiorców na rynki zagraniczne w celu poszukiwania nowych rynków zbytu. W tym celu organizowane będą zagraniczne misje handlowe, imprezy targowo-wystawiennicze, giełdy kooperacyjne i fora biznesowe. W tym roku zaplanowane jest 9 tego typu imprez (m.in. dla branży kosmetycznej, IT i budowlanej). PARP opublikuje także praktyczne przewodniki dla przedsiębiorców, dotyczące podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych. Ponadto podjęte będą we współpracy z KUKE działania promujące ubezpieczenia i gwarancje związane z kredytowaniem działalności eksportowej.
Większy dostęp do zewnętrznego finansowania
PARP planuje zintensyfikować działania na rzecz ułatwień dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania, w tym w szczególności podejmowane będą działania informacyjne w zakresie promocji funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, których znaczenie zdecydowanie rośnie wobec zmniejszającej się akcji kredytowej ze strony banków. W III i IV kwartale 2009 r. planowane jest wdrożenie nowych standardów funkcjonowania funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, jak również do 2013 r. ich sukcesywne dokapitalizowywanie. W ramach Informatorium PARP od lutego br. prowadzone będą działania informacyjne nt. instrumentów wsparcia dotyczących kryzysu finansowego. (PARP)
Zaloguj się Logowanie